Co należy wiedzieć aby prawidłowo obliczyć powierzchnię użytkową, netto lub całkowitą budynku?  .

Jak obliczyć powierzchnię użytkową, netto lub całkowitą budynku? Co trzeba o nich wiedzieć?  Przeglądając oferty domów, mieszkań często spotykamy się z pojęciem powierzchnia użytkowa, całkowita lub netto, jak je rozróżnić? Co wliczamy się w powierzchnie całkowitą a co w użytkową? Czym różnią się te powierzchnie od powierzchni netto? 

Jak obliczyć powierzchnię użytkową, netto lub całkowitą budynku? Co trzeba o nich wiedzieć?
 Przeglądając oferty domów, mieszkań często spotykamy się z pojęciem powierzchnia użytkowa, całkowita lub netto, jak je rozróżnić? Co wliczamy się w powierzchnie całkowitą a co w użytkową? Czym różnią się te powierzchnie od powierzchni netto? 

Powierzchnia użytkowa budynku jest to łączny wewnętrzny metraż wszystkich pomieszczeń, które znajdują się w wykończonym stanie. Wartość powierzchni użytkowej jest mierzona wewnątrz pomieszczeń budynku, takich jak kuchnia, pokoje, sypialnie, łazienka i pomieszczenia gospodarcze z dokładnością do 0,01 m, a dokładność obliczeniowa do 0,01 m2.
W skład powierzchni użytkowej nie wchodzi garaż, strych, kotłownia, korytarze czy klatki schodowe. Zgodnie z Polską Normą (PN-ISO 9836:1997) za powierzchnię użytkową uznaje się część powierzchni kondygnacji netto (czyli ograniczonej przez elementy zamykające). 

Zgodnie z zapisami normy:

• pomieszczenia o wysokości w świetle równej lub wyższej niż 2,2 metra zaliczane są w 100% do obliczeń powierzchni użytkowej budynku,
• pomieszczenia o wysokości w świetle od 1,4 metra do 2,2 metra zaliczane są w 50% do obliczania powierzchni użytkowej budynku;
• pomieszczenia o wysokości w świetle poniżej 1,4 metra lub o skosach poniżej tej wysokości nie są w ogóle wliczane do powierzchni użytkowej budynku.



Nie każdy wie, że aktualnie obowiązują dwie normy, według których obliczana jest powierzchnia użytkowa budynku.
Wynika to z faktu, że wprowadzenie nowszej normy PN-ISO 9836:1997 nie było równoznaczne z wycofaniem starszej PN-70/B-02365. Oznacza to, że jednocześnie obowiązują te dwie normy.

Jest to ważne nie tylko podczas obliczania powierzchni użytkowej do celów podatkowych, ale również podczas wyceny nieruchomości. Zgodnie z Dz.U.2015.1483 z dnia 2015.09.29 strony mogą dowolnie wybrać metodą według, której będzie naliczana powierzchnia użytkowa.
Ważne jest, aby jasno wskazać w dokumentacji według której normy były dokonywane pomiary.
Przed zakupem nieruchomości warto sprawdzić według jakiej normy dokonywany był pomiar powierzchni użytkowej. Dla deweloperów korzystniejsze są przepisy określone w starszej normie, natomiast dla kupującego dom, w nowszej. Deweloper korzystając ze starszej normy uzyska większą powierzchnię użytkową, a co za tym idzie wyższą cenę za większy metraż nieruchomości, natomiast kupujący przeliczając powierzchnię użytkową wg nowej normy może zapłacić mniejszy podatek od nieruchomości. 
Naliczenie wartości podatku od nieruchomości wymaga podania dokładnej powierzchni użytkowej. W przypadku wysokości w świetle powyżej 2,2 m zalicza się 100% powierzchni, a od 1,4 do 2,2 m tylko 50% powierzchni. Jeśli wysokość kondygnacji w świetle wynosi mniej niż 1,4 m, to powierzchnię całkowicie się pomija. Schody i klatki schodowej nie wliczają się do obliczeń powierzchni użytkowej w celach podatkowych.

Co to jest powierzchnia netto budynku i jak ją obliczyć?

Definicja oraz sposób wyliczania powierzchni netto budynku zostały określone w normie PN-ISO 9836:1997. Powierzchnia netto budynku to powierzchnia, która jest ogrodzona powierzchniami zamykającymi, przy czym obliczenia wykonuje się w pomieszczeniach w stanie wykończonym na poziomie podłogi. Najprościej mówiąc powierzchnia netto to przestrzeń użytkowa budynku liczona po obwodzie wewnętrznym.
Do powierzchni netto budynków nie wlicza się:
• listew przypodłogowych,
• progów,
• otworów drzwiowych i okiennych,
• nisz w elementach zamykających.


Co to jest powierzchnia całkowita budynku i jak ją obliczyć?

Powierzchnia całkowita budynku to suma powierzchni całkowitych wszystkich kondygnacji, liczonych jako powierzchnia ograniczona przez ściany zewnętrzne w stanie wykończonym. Jako kondygnacje uznaje się tu kondygnacje całkowicie i częściowo poniżej powierzchni terenu, powyżej powierzchni terenu, tarasy, poddasza użytkowe i nieużytkowe, kondygnacje techniczne oraz magazynowe.

Do powierzchni całkowitej budynku nie wlicza się:
• występów i wnęk wykonanych w celach estetycznych lub konstrukcyjnych jeśli nie wpływają na powierzchnię netto kondygnacji,
• pustych przestrzeni między dolną częścią budynku, a powierzchnią terenu.

Przykładowo – jeśli na jednej kondygnacji znajdują się pomieszczenia o różnych wysokościach, to dla każdej z nich należy obliczyć powierzchnię całkowitą oddzielnie, a wymiary liniowe służące do obliczenia powierzchni całkowitej danej kondygnacji należy mierzyć na poziomie posadzki po zewnętrznym konturze budynku. Są to jednak zasady, które tak naprawdę znać muszą jedynie architekci i ekipy budowlane.

Masz wątpliwości co do powierzchni jaką zajmuje twoja nieruchomość? Nie jesteś pewien czy właściwie wyliczyłaś powierzchnię użytkową swojego domu, mieszkania na sprzedaż? Skontaktuj się z nami, postaramy się pomóc rozwiać wątpliwości. 

Jeśli szukasz swojego wymarzonego domu – masz określoną cenę, powierzchnię, rodzaj nieruchomości, wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę internetową i skorzystasz z praktycznej wyszukiwarki

https://www.kotnieruchomosci.pl/nieruchomosci.html
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą domów i mieszkań na sprzedaż. Chętnie przybliżymy je podczas indywidualnego spotkania, zadzwoń i zarezerwuj nasz czas dla siebie, tel. 603 518 330.
 
.