Zaoszczędź na rachunkach i skorzystaj z dofinansowania!

Kiedy planujemy budowę, kupno lub modernizację domu warto pomyśleć o aspektach ekologicznych, aby nasza piękna planeta jak najdłużej pozostała naszym wspólnym, zielonym domem!

W ostatnich latach rośnie wśród ludzi świadomość ekologiczna spowodowana coraz bardziej opłakanym stanem środowiska naturalnego i postępujących zmian klimatycznych. W wielu dziedzinach życia pojawiają się nowoczesne rozwiązania pro-ekologiczne. Szczególny nacisk na ekologię kładziony jest w budownictwie. Bardzo ważnym jest, aby zredukować emisję CO2 do atmosfery, gdyż jeśli pozostanie ona na takim samym poziomie jak dotychczas grozi to katastrofą ekologiczną. Według ustaleń Szczytu Klimatycznego z 2018r., jeśli nie zmienimy swojego postępowania, to w przeciągu kilkudziesięciu najbliższych lat temperatura na Ziemi wzrośnie do tego stopnia, że zacznie nam brakować wody pitnej, a poszczególne gatunki zwierząt i roślin ulegną bezpowrotnemu wyginięciu. Pora zatroszczyć się o nasz wspólny dom. 


Nowinki ekologiczne w postaci rozmaitych instalacji poszukiwane są nie tylko przy budowie nowych domów, ale także przy modernizacji i unowocześnianiu już istniejących. Istnieje wiele form pożądanych inwestycji ekologicznych obejmujących głównie instalacje wodne, gazowe, olejowe, grzewcze, wentylacji i klimatyzacji, oświetleniowe oraz zasilanych energią elektryczną. 
Fotowoltaika

Jednym z najchętniej obecnie wybieranych rozwiązań w nowoczesnych, ekologicznych domach są technologie pozwalające na wykorzystanie światła słonecznego do otrzymywania ciepła lub wytwarzania energii elektrycznej. Służą do tego zestawy solarne oparte o panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika na przestrzeni ostatnich 10 lat przeżywa intensywny rozwój i staje się coraz popularniejsza w wielu krajach, także w Polsce. W tym czasie łączna moc wszystkich zainstalowanych paneli słonecznych w całej Europie wzrosła aż dziesięciokrotnie.
Technologie wykorzystywania naturalnych źródeł energii odnawialnej nie dość, że znacząco wpływają na zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska, to pozwalają na poczynienie oszczędności w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii elektrycznej i tradycyjnymi systemami grzewczymi. Mimo stosunkowo wysokich kosztów instalacji takich rozwiązań, w długoterminowej perspektywie to się po prostu opłaci. Z roku na rok koszta te oczywiście maleją, ale warto wspomnieć także o programie `Czyste Powietrze`, w ramach którego w latach 2018-2019 można uzyskać w Polsce dotację na instalację fotowoltaiczną. Innym tego typu projektem jest `Mój Prąd` pozwalający uzyskać dopłatę nawet 5000zł do instalacji paneli solarnych. Oprócz aspektu ekologicznego przemawiającego za wyborem tego rozwiązania, planując dom należy zwrócić także uwagę na aspekt czysto praktyczny – promienie słoneczne docierają praktycznie wszędzie, także do obszarów oddalonych od sieci energetycznych. 
 
Koszt inwestycji (PLN) 3300
Ilość wyprodukowanej energii [kWh] 916,26
Całkowita wartość energii [PLN] 503,94
Średnia dzienna wartość energii [PLN] 1,3
Szacowany okres zwrotu [mies.] 71,94
Powyższa tabelka obrazuje przykładową szybkość zwrotu instalacji fotowoltaicznej – wyniosłaby około 6 lat.
 
Jeśli chodzi o współczesne gospodarstwa domowe należy zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne często bywają mylone z kolektorami słonecznymi, które różnią się od nich swoim przeznaczeniem. Ich zadaniem jest bowiem przekształcanie energii promieniowania słonecznego w ciepło. Rozwiązanie to można z powodzeniem wykorzystywać do ogrzewana budynków lub podgrzewania wody. 
Oferty w okolicach Rzeszowa
W tym miejscu warto wspomnieć, że na naszej stronie posiadamy wiele ofert domów na sprzedaż, które spełniają warunki do zainstalowania paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. Domy te posiadają duże powierzchniowo dachy lub przestronne ogrody umożliwiające umieszczenie tam kompletnych instalacji i zestawów solarnych. Pragniemy zachęcić do zapoznania się między innymi z ofertą, w której dom na sprzedaż jest już przygotowany do zamontowania coraz popularniejszych `solarów`: https://www.kotnieruchomosci.pl/oferta-nieruchomosci,843,oferta-sprzedazy-domu-w-stobierna.html

Ciekawym pomysłem na inwestycje okazać się może również zakup działki, na której można zainstalować panele i czerpać z tego dodatkowy zysk z dzierżawy – szczególnie jeśli dana działka nie nadaje się pod uprawę lub zabudowania przemysłowe i mieszkalne. 
Kiedy planujemy budowę, kupno lub modernizację domu warto pomyśleć o aspektach ekologicznych, aby nasza piękna planeta jak najdłużej pozostała naszym wspólnym, zielonym domem!