Wąska działka? To nie problem!

Architekci projektujący domy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań, które możesz wykorzystać przy budowie swojego domu. Jednym z istotniejszych czynników które muszą wziąć pod uwagę są wymiary działek. Sprawdź jakie propozycje przygotowaliśmy dla Ciebie!

Marzysz o własnym domu z ogródkiem. Od czego zaczniesz poszukiwania? Zwykle od idealnej działki. Po wielu dniach przeglądania ogłoszeń, dzwonienia, umawiania się na spotkania wreszcie jest - pięknie położona, z dobrym dojazdem, może nawet z mediami. Tylko jedno ‘ale` spędza Ci sen z powiek – jest zbyt wąska by zmieścić Twój wymarzony dom. Co wtedy? Zrezygnować i szukać dalej? Czy może jednak dać jej szansę? Dziś postawimy na tą drugą opcję!

Architekci projektujący domy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań, które możesz wykorzystać przy budowie swojego domu. Jednym z istotniejszych czynników które muszą wziąć pod uwagę są wymiary działek. Wg prawa budowlanego, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
 - 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
 - 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

W zależności od szerokości działki możemy dostosować projekt do swoich możliwości. Czy będzie to miało wpływ na funkcjonalność i komfort mieszkania? Absolutnie nie! Poniżej przedstawiamy klika przykładowych projektów domów, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pracownia architektoniczna Archon przygotowała duży wybór projektów przeznaczonych na wąskie działki. Wśród nich znajdziemy domy o dość tradycyjnej bryle, np. Dom w Ligolach. Po adaptacji projektu minimalne wymiary działki to 15,5 x 21,5 m, a mimo to w środku znajdziemy garaż jednostanowiskowy, przestronną, otwartą strefę dzienną, dodatkowy pokój na parterze, 3 przestronne sypialnie, 2 łazienki, pralnię i garderobę.


Źródło: www.archon.pl

Jeśli jesteście fanami bardziej nowoczesnych rozwiązań, idealnym wyborem będzie Dom w Papawerach. Duże przeszklenia zajmujące całą ścianę od strony tarasu nadają bryle charakteru i wspaniale doświetlają przestrzeń. Minimalne wymiary działki po adaptacji to 15,1 x 21,2 m co sprawia, że ten fantastyczny dom możemy mieć na praktycznie każdej posesji.

 

 

Źródło: www.archon.pl

Również inne biura projektowe przygotowały ciekawe propozycje dla właścicieli problematycznych działek. Np. w ofercie pracowni Archipelag znajdziemy projekt EX 19 II G2, dla którego minimalne wymiary działki to 17.20 x 26.90 m. Jego niewątpliwą zaletą jest dwustanowiskowy garaż i nowoczesny design. Dla wymagających - można w projekcie wykorzystać energooszczędne rozwiązania.

 

Źródło: www.archipelag.pl

Z kolei propozycja pracowni Domy w stylu.pl, czyli dom wg projektu Ametyst to pomysł na ekstremalnie wąską działkę. Można go wrysować już w działkę o szerokości 14,25 m nie tracąc przy tym na funkcjonalności. Jego niezaprzeczalnym atutem jest duży taras nad garażem, na który można wyjść z głównej sypialni. Należy do niej również prywatna garderoba i łazienka, co jest dodatkową zaletą.

 

Źródło: www.domywstylu.pl

Nawet jeśli żaden z tych projektów nie spełnia Waszych oczekiwań pamiętajcie, że możecie je dostosowywać do swoich wymagań. Każde biuro projektowe zapewnia możliwość adaptacji projektu do potrzeb klientów, dzięki czemu sami możecie stworzyć swój wymarzony dom. Jak widzicie, nawet wąska działka nie jest przeciwwskazaniem, żeby mieć przestronne i komfortowe lokum.