W jaki sposób wykończyć ścianę nad blatem kuchennym?

Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, dlatego z dużą uwagą staramy się zaplanować każdy szczegół jej aranżacji. Powinna być funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, wtedy przebywanie w niej stanie się przyjemnością.

Jednym ze znaków zapytania jest zaplanowanie ściany znajdującej się pomiędzy blatem, a górnymi szafkami. Część ta najbardziej narażona jest na zabrudzenia, dlatego należy wybrać taki materiał, który musi być łatwy w utrzymaniu czystości, a równocześnie stanowił ozdobę pomieszczenia. Miejsce znajdujące się bezpośrednio przy kuchence musi być też odporne na wysoką temperaturę. Obecnie na rynku istnieją różne rozwiązania, spośród których każdy wybierze dla siebie to najodpowiedniejsze.

  1. Płytki ceramiczne

Dawniej stosowano tylko płytki ceramiczne, dzisiaj wiele osób rezygnuje z takiego rozwiązania, ze względu na konieczność czyszczenie fug oraz chęć spróbowania czegoś innego, aby kuchnia wyróżniała się ciekawym akcentem. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na płytki to wybiera wielkoformatowe lub w formie dekoracyjnej mozaiki.

  1. Wykończenie ściany kuchennej szkłem

Jednym ze sposobów jest użycie szkła, które stało się bardzo popularne, ponieważ stwarza dużo możliwości stosowania różnych wzorów. Można wybarwić je w każdym kolorze, a także wybrać określoną grafikę. Natomiast umieszczając przezroczyste szkło, można za nim umieścić zdjęcia lub ozdobną tapetę. Szkło jest łatwe w utrzymaniu czystości, a rozpryskana woda czy tłuszcz nie są na nim bardzo widoczne. Warto wybrać szkło klejone lub hartowane. Tafle szkła klejonego połączone są folią, przez co są bezpieczne w razie stłuczenia. Szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe, ale rozbija się na drobne kawałki.

  1. Tapeta w kuchni

Można zastosować tapetę zmywalną, która odporna jest na wilgoć i ogień. Tapeta winylowa przeznaczona jest do miejsc mokrych, odporna jest też na szorowanie, natomiast wykonana z włókna szklanego wymaga pomalowania. Kładąc fototapetę laminowaną, warto osłonić ją szkłem przy płycie kuchennej.

  1. Laminat – ozdobne tworzywo

Lubianym materiałem do wykończenia jest laminat. Można zastosować go w taki sposób aby stanowił całość z blatem kuchennym. Materiał ten jest odporny na uderzenia, ścieranie i działanie pary wodnej. Łatwy jest w utrzymaniu czystości oraz odporny na wysokie temperatury. Przy kuchence gazowej stosuje się dodatkowo przezroczyste szkło hartowane, aby zabezpieczyć go tylko przez płomieniami. Modne są także płyty wiórowe pokryte fornirem z różnych gatunków drewna. Na kuchenne ściany warto wykorzystywać płyty z fornirem z twardych gatunków, zawierających naturalne olejki impregnujące powierzchnię.

  1. Naturalny kamień

Ścianę możemy także wykończyć naturalnym kamieniem, jednak wiąże się to z dużymi kosztami i stosuje się go raczej w przypadku kiedy posiadamy także blat kuchenny wykonany z tego samego materiału. Wyjątkowo odporny na zabrudzenia i działanie związków chemicznych jest granit. Łatwy jest w utrzymaniu czystości, ponieważ jego powierzchnia jest gładka. Należy go odpowiednio zaimpregnować. Granit i marmur zazwyczaj montuje się w postaci dużej, jednolitej płyty, która ma 2 cm grubości.

  1. Arkusze stali kwasoodpornej

Innym pomysłem jest zastosowanie arkuszy stali kwasoodpornej, której srebrzysta powierzchnia pasuje nie tylko do sprzętu AGD, ale i dowolnych frontów szafek. Najczęściej jest to stal nierdzewna albo aluminium. Blacha nierdzewna jest odporna na wszystko, jednak nie jest łatwo utrzymać ją w czystości. Bardziej praktyczna jest blacha matowa i satynowa, ponieważ odbite na niej palce nie są bardzo widoczne.

  1. Ściana pokryta farbą

Ścianę pokrytą farbą łatwo odświeżyć, można ją umyć lub przemalować na inny kolor. Farba taka musi być paroprzepuszczalna, odporna na zmywanie i płomienie. Warto wybrać emulsję o wysokiej odporności na szorowanie, ponieważ na słabszych powłokach mogą pozostać wybłyszczenia. Można też wybrać farby strukturalne, które również są trwałe i odporne na zmywanie. Ściana malowana farba powinna być idealnie gładka, natomiast kolor nie musi być jednolity, możemy stworzyć ciekawe wzory.

Obecnie na rynku istnieje dużo możliwości wyboru pokrycia ściany znajdującej się nad blatem. Musimy zastanowić się jaki rodzaj najbardziej będzie dla nas odpowiedni, żeby był funkcjonalny, łatwy w utrzymaniu czystości i niepowtarzalny. Nie warto decydować się na rozwiązania, które są przede wszystkim efektowne ale trudne w użytkowaniu, ponieważ z biegiem czasu staną się dla nas uciążliwe i niepraktyczne.