Sposoby radzenia sobie z upałem w naszym mieszkaniu

Podpowiemy w jaki sposób skutecznie ochłodzić mieszkanie w upalne dni lata. Czy wystarczy wietrzenie mieszkania, czy zdecydować się na inwestycję w postaci wiatraka czy klimatyzacji?

W lecie dość mocno doskwierają nam upały, czujemy się niekomfortowo przebywając w pomieszczeniach gdzie temperatura jest wysoka, nie możemy się zrelaksować i wypocząć. Trudność sprawia nam również praca w takich warunkach. Nie musimy tego znosić, istnieje wiele skutecznych sposobów aby uporać się z nagrzanym powietrzem, często osiągającym wyższą temperaturę niż na zewnątrz.

Metody na ochłodzenie mieszkania

1. Wietrzenie pomieszczeń

Skutecznym sposobem jest pootwieranie okien w pomieszczeniach po przeciwległej stronie. Należy uważać, żeby przeciąg nie trzaskał oknami, a tym samym istnieje zagrożenie powybijania szyb. Nastąpi cyrkulacja powietrza i temperatura obniży się. Najlepiej robić to wieczorem lub w nocy, kiedy powietrze jest chłodniejsze. Jeśli temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, lepiej jeśli okna pozostaną zamknięte, dzięki temu nie nagrzejemy dodatkowo mieszkania. Jeśli mieszkanie jest jednostronne, możemy otworzyć drzwi na klatkę schodową, jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie.

Zaletą takiej metody jest brak kosztów oraz skuteczność jeśli na zewnątrz jest niższa temperatura. Wadą jest zagrożenie stłuczenia szyby podczas przeciągu oraz nieskuteczność podczas większych upałów na zewnątrz niż w pomieszczeniach.

2. Założenie zasłon i rolet wewnętrznych

Skuteczną metodą jest zasłonięcie okien zasłonami. Muszą one być wykonane z grubej, dwuwarstwowej tkaniny, która nie przepuszcza promieni słonecznych. Natomiast rolety umieszczone w oknach od strony wewnętrznej ochronią przed słońcem ale nie przed gorącym powietrzem.

Zaletą jest prosty montaż i relatywnie niska cena. Dostępność wielu kolorów i wzorów pozwoli na dodatkową dekoracje wnętrz. Wadą jest płowienie tkanin od słońca przez co kolor nie jest już tak wyrazisty i efektowny. Metody te nie chłodzą mieszkania, jedynie go przyciemniają.

3. Folia okienna przeciwsłoneczna

Można umieścić na szybach folie przeciwsłoneczne, na zewnątrz lub od wewnątrz. Te zewnętrzne są droższe, jednak skuteczniej odbijają promienie słoneczne. Metoda ta ma za zadanie zmniejszyć ilość ciepła wnikającego przez okna do wnętrza mieszkania. Folie są przejrzyste, dzięki czemu nie przysłaniają światła. Najnowocześniejsze folie, które nie zawierają w sobie metalu, chętnie stosowane są w biurowcach i centrach handlowych, ponieważ nie są widoczne i nie zmieniają architektury budynku. Innym rozwiązaniem jest folia lustrzana, która daje efekt lustra.

Zaletą takiej metody jest redukcja ciepła dostającego się do pomieszczeń, zniwelowania oślepiania przez słonce, możliwość montażu na oknach dachowych, dobra przejrzystość oraz ograniczenie docierania promieni UV.

Do wad możemy zaliczyć brak samodzielnego montażu, należy zamówić specjalistę. Może zdarzyć się, że metal zawarty w folii będzie zakłócał połączenia telefoniczne.

4. Zainstalowanie rolet zewnętrznych

Ciekawym sposobem i funkcjonalnym są rolety zewnętrzne wykonane zazwyczaj z aluminiowych profili wypełnionych pianką poliuretanową. Ograniczają one dostęp promieni słonecznych i ciepłego powietrza do wnętrza domu w lecie, natomiast w zimie chronią przez chłodem. Dostępne są w różnych kolorach, najskuteczniej jest wybrać kolor biały, który będzie skutecznie odbijał słońce, a nie go pochłaniał. Sterowanie roletami może odbywać się przewodowo, poprzez przełącznik klawiszowy, bezprzewodowo – pilotem lub za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonie czy głosowo.

5. Zastosowanie wentylatorów

Wentylatory chętnie są wybierane, ponieważ są łatwe w obsłudze oraz nie wymagają specjalnego montażu. Są to urządzenia, które dają uczycie chłodzenia powietrza, a tak naprawdę to tylko wprawiają je w silny ruch. Wentylatory mogą  być umieszczane na podłodze, na stoliku lub zawieszane na suficie. Bardziej nowoczesne, o opływowej budowie odznaczają się cichą pracą, są bezpieczne oraz ładnie wyglądają. Wadą tych urządzeń jest wprawianie w ruch pyłków i alergenów znajdujących się w powietrzu. Starsze modele są głośne co może przyczynić się do zmęczenia i bólu głowy.

6. Instalacja klimatyzacji

Klimatyzacja jest najbardziej popularną metodą chłodzenia powietrza, zarówno w mieszkaniach, biurach oraz innych miejscach użyteczności publicznej. Efekt jest natychmiastowy, temperaturę można ustawić na jednym, niezmiennym poziomie według własnych preferencji. Urządzenie samo włącza się i wyłącza utrzymując określoną temperaturę. Zaletą jest skuteczność, wygoda w użytkowaniu oraz możliwość ustawienia stałej temperatury. Wadą jest konieczność regularnej konserwacji, a także wysokie koszty w starszych typach. Niektóre osoby mogą źle znosić ostre chłodzenie.

Wśród wyżej przedstawionych metod chłodzenia powietrza można wybrać odpowiedni dla naszych pomieszczeń. W trakcie upałów należy unikać używania piekarnika oraz długiego gotowania potraw aby temperatura dodatkowo nie wzrastała. Inne urządzenia również mogą być źródłem ciepła jak np. kuchenka mikrofalowa czy żarówki starszego typu.