Różnice między loggią a balkonem

Zarówno loggia jak i balkon stanowią ważny element w użytkowaniu domu i mieszkania. Są to miejsca gdzie można wypocząć na świeżym powietrzu oraz zrelaksować się czytając ulubioną książkę czy pijąc poranną kawę. Właściwa aranżacja tej przestrzeni stanowi duży atut nieruchomości.

Loggia znajduje się w głębi budynku, w jego strukturze, osłaniają ją dwie ściany boczne oraz zadaszenie. Dzięki temu chroni użytkowników od niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr czy mocne słońce. Zawsze wliczana jest w metraż nieruchomości. Często można spotkać tego typu balkony w starym budownictwie, niejednokrotnie są one zaniedbane, trudne do aranżacji i przeznaczone na schowek dla starych rzeczy. Jednak warto wykorzystać tą dodatkową przestrzeń aby służyła nie jako graciarnia ale miejsce, które z chęcią będziemy użytkować.

 

 

Jeśli loggia wychodzi na ulicę, można ją oszklić, żeby nie wdychać trujących spalin i jednocześnie cieszyć się pięknymi widokami na panoramę miasta. W ten sposób osłonimy się również od hałasu ulicznego. Balkon tym różni się od loggii, że jego powierzchnia wykracza poza zarys ścian budynku i przeważnie nie jest wliczany w metraż nieruchomości. Stanowi odrębną, dodatkową przestrzeń.

 

 

Kupując mieszkanie lub budując dom musimy zastanowić się jaki rodzaj balkonu wybrać. Należy porównać zalety i wady, a nasz wybór będzie łatwiejszy.

Zalety posiadania loggii:
- osłania przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czego nie może zapewnić balkon,
- zapewnia większą prywatność, dzięki osłonom bocznym
- doskonale nadaje się na uprawę roślin, szczególnie jeśli jest zamknięta,
- stanowi przedłużenie salonu

Jedyną wadą, która może przeszkadzać w użytkowaniu jest ograniczenie widoczności poprzez boczne ściany.

Decydując się na wybór rodzaju balkonu należy zastanowić się w jaki sposób chcemy go wykorzystywać. Czy jest nam potrzebny tylko sezonowo, czy wręcz potrzebny będzie przez cały rok. Należy zaznaczyć, że w budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem zabrania się stosowania balkonów. Nie dotyczy to balkonów o przeznaczeniu technologicznym. W budynku na kondygnacjach położonych powyżej 25 m nad terenem można stosować loggie wyłącznie z balustradami pełnymi. Stosowanie loggi powyżej 55 m nad terenem jest zabronione.