Poradnik studenta - jak szybko i tanio wynająć mieszkanie?

Wakacje trwają w najlepsze, a uczelnie przyjmują przyszłych studentów. Co za tym idzie? Tysiące młodych ludzi zaczyna poszukiwania pokoju albo mieszkania na cały przyszły rok akademicki. W niniejszym artykule podpowiadamy jak znaleźć i wynająć wymarzone miejsce do nauki i odpoczynku.

Czasy się zmieniają

Dawniej poszukiwanie lokum student zaczynał research`em wśród rodziny i znajomych rodziców, czy nie mają jakiegoś pokoju do wynajęcia dla studenta. Obecnie, wraz z rozwojem Internetu, wydaje się on kluczowym źródłem wiedzy w dziedzinie wynajmu mieszkania. Codziennie pojawiają się nowe oferty na Facebook`u w grupach z nazwą danego miasta. Innym portalem, gdzie pojawiają się tego typu ogłoszenia jest OLX.pl lub lokalne serwisy ogłoszeniowe.

 

Umowa najmu mieszkania

Umowa najmu powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, dla każdej ze stron i zawierać następujące zapisy:

  • data, miejsce zawarcia umowy,
  • określenie stron i ich dane ewidencyjne (dane osobiste, NIP/PESEL, seria i nr dowodu tożsamości),
  • opis lokalu mieszkalnego (jego stan, powierzchnia, wyposażenie),
  • koszt najmu (wysokość czynszu, elementy składowe czynszu, opłaty eksploatacyjne, forma rozliczenia),
  • czas trwania umowy,
  • warunki wypowiedzenia umowy,
  • prawa i obowiązki stron umowy,    
  • podpisy stron,
  • wysokość kaucji, która stanowi zabezpieczenie ewentualnych roszczeń Wynajmującego względem Najemcy z tytułu ewentualnych szkód powstałych w przedmiocie najmu, niewynikających z normalnego użytkowania bądź zaległości czynszowych lub/i eksploatacyjnych za przedmiot najmu. (Kaucja podlega zwrotowi w nominalnej wysokości po przekazaniu przedmiotu najmu w stanie niepogorszonym i dokonaniu wszelkich płatności, do których zobowiązany jest Najemca).

 

Dodatkowo mogą się tam znaleźć inne kwestie związane między innymi:

  • z brakiem prawa do podnajmowania mieszkania osobom trzecim,
  • z trzymaniem zwierząt w mieszkaniu,
  • z zakresem dozwolonych prac remontowych.

W umowie znajdziemy również szereg zabezpieczających paragrafów, na przykład zapis, co dzieje się z mieszkaniem po jego zdaniu. Wynajmujący często oczekują, aby ich nieruchomość po wyprowadzeniu się lokatorów została wręcz odremontowana. W takim przypadku pomaga zapis w umowie dotyczący `normalnych śladów użytkowania mieszkania` w czasie wynajmu. Pozostałe kwestie wynajmu reguluje Kodeks Cywilny, w którym są spisane prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego.

Czy pośrednik jest potrzebny?

Oczywiście można próbować wynająć mieszkanie/pokój na własną rękę, jednak pomoc pośrednika ułatwi cały proces - przede wszystkim gwarantuje zaoszczędzony czas, opiekę nad procesem tworzenia umowy, sprawdzenie czy wynajmujący jest faktycznym właścicielem mieszkania (pewność, że wynajmujący nie jest oszustem).

Zgłaszając się do pośrednika, który na co dzień zajmuje się sprzedażą i wynajmowaniem nieruchomości, mamy pewność, że dzięki jego doświadczeniu w wyszukiwaniu mieszkań i przeprowadzaniu transakcji jest on w stanie wynegocjować najlepszą cenę i warunki. Dodatkowo - przy udziale pośrednika w wynajmowaniu mieszkania/pokoju, możemy liczyć na jego pomoc przy ewentualnych problemach. Agent nieruchomości, w takim przypadku, pośredniczy w spełnianiu studenckich marzeń o przyszłych czterech kątach.