Planujesz budowę domu? Rozważ dom pasywny!

Na co najczęściej zwracamy uwagę przy wyborze domu? Liczy się głównie metraż, ilość sypialni, wielkość działki, dogodna lokalizacja. Jednak coraz więcej osób zwraca też uwagę na nieruchomości o podwyższonym standardzie energooszczędności, a co za tym idzie – również na domy pasywne. I o tych ostatnich będą nasze dzisiejsze rozważania.

Budownictwo pasywne w krajach Europy zachodniej jest standardem od lat. Domem pasywnym określamy obiekt którego roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2, a zapotrzebowanie na tak zwaną energię pierwotną (konieczną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody, działania urządzeń domowych) 120 kWh/m2.

Nowo budowane domy w naszym klimacie mają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ok 120-150 kWh/m2 na rok. Oznacza to, iż mieszkając w domu pasywnym możemy zaoszczędzić 80-90 proc. wydatków na ogrzewanie. Ogrzewanie domu pasywnego o powierzchni 100 m kw. kosztuje zatem od 400 zł do 900 zł rocznie, w zależności od sposobu ogrzewania domu. Warto więc przed rozpoczęciem budowy rozważyć opcję domu pasywnego. Przy odpowiednio dobranym projekcie, w którym koszty budowy domu związane z jego pasywnością nie przekraczają 20 proc. kosztów inwestycji, inwestycja w dom pasywny zwróci się po około 10-14 latach.

Czym zatem różni się dom pasywny od tradycyjnego?

  • Dom pasywny ma zwartą bryłę

Dom pasywny nie może mieć skomplikowanej formy – ważne jest, by zminimalizować stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do objętości. Każdy dom pasywny musi być zbudowany na planie prostokąta. Rygor zależny jest od współczynnika A/V, czyli kubatury powietrza zamkniętego w budynku do powierzchni przegród zewnętrznych, który nie powinien przekraczać 0,7. Dlatego najlepszą formą ze względu na prostotę konstrukcji i spełnienie tego współczynnika jest forma sześcianu. Niewskazane są balkony, lukarny i wykusze -  tworzą się tam trudne do docieplenia mostki termiczne. Mostek termiczny to miejsce w którym ze względów konstrukcyjnych lub technologicznych, musimy zmniejszyć lub przebić izolację termiczną – czyli ucieka tamtędy ciepło. Dom pasywny musi być pozbawiony takich miejsc. Istotne jest, aby przewidzieć to już na etapie projektu

  • Ściany zewnętrzne mają niższy współczynnik przenikania ciepła

Domy pasywne można budować w technologii tradycyjnej – zarówno szkieletowej, jak i murowanej. Konieczne jest tylko zwiększenie grubości warstwy izolacji termicznej. Z tego względu najczęściej ściany zewnętrzne budujemy z cegły silikatowej, która ma mniejszą grubość niż np. bloczki ceramiczne.  Do ocieplenia ścian i podłogi na gruncie stosuje się warstwę termoizolacji o grubości 30 cm, a dachu 40 cm. Co ważne, warstwa ta musi być z materiału o odpowiednio wysokich właściwościach izolacyjnych:

  • współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie co najwyżej 0,04 W/(m·K),
  • przegrody powinny mieć dużą akumulacyjność cieplną, czyli zdolność ściany do gromadzenia ciepła.

Źródło: www.oferteo.pl

  • Okna w domach pasywnych są odpowiednio rozmieszczone i posiadają konkretne parametry

Głównym założeniem jest duża ilość okien od strony południowej, a zmniejszenie ich liczby od strony. Ważne jest również, by dom był usytuowany zgodnie z kierunkami świata – odchylenie od kierunku północ-południe może wynosić maksymalnie 16 stopni. Okna dla domów pasywnych muszą przepuszczać dużo promieni słonecznych do środka – są to tzw. ,,zyski solarne`. Równocześnie nie mogą one pozwalać na ucieczkę ciepła w przeciwnym kierunku.

  • Dom pasywny posiada system wentylacji z rekuperacją, czyli z odzyskiem ciepła

Dom pasywny ogrzewany jest ciepłym powietrzem nawiewanym przez system wentylacji. Oznacza to, że  możemy zrezygnować z instalacji grzejników lub ograniczyć ich lokalizację do łazienek. Wentylacja domu pasywnego musi być wyposażona w odzysk ciepła na poziomie 85%, czyli taka ilość ciepła z podgrzanego, zużytego powietrza, które wyrzucamy na zewnątrz budynku, musi zostać przekazane zimnemu powietrzu, które czerpiemy z zewnątrz. Dzięki temu zużywamy energię jedynie do pokrycia pozostałych 15 proc. i zasilania wentylacji.

  • Dom pasywny jest szczelny

W związku z tym, że stosujemy rekuperację, czyli wspomniany już odzysk ciepła, musimy dopilnować, aby powietrze, które wnika do naszego domu, zostało ogrzane. Konieczne jest unikanie niekontrolowanego wniknięcia powietrza przez ściany i dach – stosujemy w tym celu odpowiednie detale architektoniczne.

 

Dom o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym to wysokiej jakości nieruchomość. Wymogiem przy realizacji jest korzystanie z profesjonalnych wykonawców, a także stosowanie sprawdzonych i dobrych jakościowo materiałów budowlanych. Decydując się na budowę domu warto wybudować taki, który zapewni nam komfort użytkowania przez cały rok, przy nieodczuwalnych kosztach eksploatacji. W przypadku ewentualnej sprzedaży będą Państwo dysponować bezkonkurencyjną nieruchomością o wysokiej wartości rynkowej.

Źródło: www.oferteo.pl