Osiedle zamknięte-wada czy zaleta?

Moda na osiedla zamknięte w Polsce pojawiała się już pod koniec lat 90-tych, obecnie w samej stolicy jest aktualnie przeszło 500 zamkniętych osiedli. Trend ten, jak potwierdzają specjaliści będzie się wzmagał.

Osiedla zamknięte - wady i zalety

Moda na osiedla zamknięte w Polsce pojawiała się już pod koniec lat 90-tych, obecnie w samej stolicy jest aktualnie przeszło 500 zamkniętych osiedli. Trend ten, jak potwierdzają specjaliści będzie się wzmagał. Badania ankietowe potwierdzają, że ponad 40% z nas marzy o tym, by zamieszkać w takim właśnie miejscu. Wśród grup osób najbardziej chętnych do przeprowadzki na osiedle zamknięte są rodziny z dziećmi i seniorzy.


Zalety osiedli zamkniętych
Zdecydowanym plusem strzeżonych osiedli może być większe poczucie bezpieczeństwa i mniejsze ryzyko występowania aktów wandalizmu, włamań czy kradzieży niż w przypadku osiedli otwartych, do których każdy ma nieskrępowany dostęp. Ogrodzone murem, płotem lub siatką stanowić mają enklawę, w której przebywać mogą wyłącznie do tego uprawnieni. Nie spotyka się tu domokrążców czy grafficiarzy itd. Mieszkańcy mają się czuć lepiej, wiedząc, że nieproszeni goście szerokim łukiem omijać będą okolicę.
Ogrodzenie zapewnia większą prywatność i brak szybkiego ruchu, wewnątrz osiedla przemieszczają się tylko mieszkańcu lub ich goście.

Łatwo zauważyć, że osiedla zamknięte są naprawdę bardzo czyste i zadbane – nie znajdziemy tu śmieci na chodniku czy bezdomnych lub pijaków śpiących na osiedlowej ławce, gdyż nie mają oni wstępu na strzeżony teren. Miejsca te mają też zwykle atrakcyjnie zaaranżowaną strefę zieleni oraz plac zabaw dla najmłodszych.
W odróżnieniu od zwykłych blokowisk często mają wyższy standard przyciągając przede wszystkim lokatorów o dobrym statusie ekonomicznym.



Wady osiedli zamkniętych
Ogrodzenie stanowi pewnego rodzaju barierę i zdaniem socjologów prowadzi do podziałów społecznych oraz poczucia izolacji, utrudniając budowanie więzi z okolicznymi mieszkańcami. Osiedla zamknięte odgrodzone od świata zewnętrznego ograniczają z nim kontakt.
Ochrona zapewniające bezpieczeństwo, ale jednocześnie może wiązać się z brakiem prywatności. Na zapisanym monitoringu bardzo łatwo można sprawdzić, co w danym miejscu i czasie robiliśmy, i gdzie byliśmy. Wchodzący na osiedle goście muszą zostać przepuszczeni przez portiera lub zaanonsować się mieszkańcom. 
Inną wadą tego rozwiązania są także większe koszty utrzymania mieszkania (opłaty na poczet firmy ochroniarskiej). Sama cena nieruchomości też często jest wyższa niż w przypadku lokali znajdujących się na osiedlach otwartych.



Mimo wszystko, zamknięte osiedla są coraz bardziej popularne. Deweloperzy coraz częściej decydują się na takie inwestycje, a ludzie chętnie kupują mieszkania na takich osiedlach, widać więc, że zalety przekonują ich bardziej niż wady. Pragnienie ekskluzywności i poczucia bezpieczeństwa dominuje nad potencjalnymi niedogodnościami.
 Warto na spokojnie przeanalizować wszystkie `za i przeciw`, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, wiążącą nas z danym miejscem na lata.

Zastanawiacie się, gdzie w Rzeszowie lub okolicach są ciekawie zrealizowane, nowe osiedla?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sprzedaży mieszkań, domów na naszej stronie. Jeśli myślisz o zamieszkaniu na zamkniętym osiedlu w Rzeszowie, ZaczerniuJasionce, Tajęcinie lub Głogowie Małopolskim, sprawdź naszą nową ofertę!