Ogrzewanie podłogowe jako alternatywa dla tradycyjnych grzejników.

Zapewne wielu z nas kupując nową nieruchomość zastanawia się, czy wybrać ogrzewanie podłogowe jako główne zasilanie ciepła naszego mieszkania lub domu. Polska leży w strefie klimatycznej w której przez ponad sześć miesięcy w roku musimy ogrzewać nasze lokum, a koszty ogrzewania to znacząca część wszystkich wydatków związanych z użytkowaniem domostwa.

Ogrzewanie podłogowe stosowane jest jako nowoczesny zamiennik tradycyjnych kaloryferów. Tym sposobem możemy ogrzać całą powierzchnię, lub wybrane pomieszczenia takie jak łazienka, kuchnia czy korytarz. W podłogę montujemy rury z wodą lub kable z prądem ukryte pod posadzką. Pierwsze rozwiązanie jest dosyć kłopotliwe przy montażu, jak również droższe niż jego elektryczna opcja, jednak przy pierwszej zimie sami odczujemy, że było warto dołożyć na początku. Późniejsze rachunki za ogrzewanie będą znacznie niższe w porównaniu do tych  za prąd.

 

 

Decydujemy się na ogrzewanie podłogowe.

Zastosowanie tego typu ogrzewania najlepiej jest skonsultować z fachowcem już na samym początku planowania wykańczania mieszkania, a nawet przed rozpoczęciem budowy domu. Nie ma wtedy kłopotu z wysokościami podłóg i odpowiednim przygotowaniem podłoża pod instalację. Ogrzewanie podłogowe wodne składa się z sieci rur zatopionych w betonie pokrywającym podłogę, którymi przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się albo z maty z przymocowanym do niej kablem albo z kabli z zaizolowanego drutu oporowego lub folii z drutu aluminiowego.

Zalety ogrzewania podłogowego.

Stosując ,,podłogówkę` grzejnikiem jest cała powierzchnia posadzki, tym samym `grzejnik` ma duże gabaryty i w około 70% oddaje ciepło przez promieniowanie. Ogrzewanie podłogowe daje optymalny dla naszego komfortu rozkład temperatury we wnętrzu (cieplej w nogi, chłodniej w głowę), przy czym temperatura podłogi wynosi ok. 26 stopni C – odczuwamy to, jako przyjemne, lekkie ciepło. Brak grzejników  pozwala nam na zupełną swobodę aranżacji. Już nie będzie przeszkody dla naszego ukochanego narożnika, szafę, łóżko ustawimy przy dowolnej ścianie. Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje miejsca. Jest to idealne rozwiązanie dla astmatyków i alergików. Kaloryfery są dodatkowym elementem osadzania się kurzu, który z powodu wyższej temperatury szybciej unosi się w powietrze. Ogrzewanie podłogowe ten ruch powietrza ogranicza, co gwarantuje mniejszą cyrkulacje kurzu. Ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem do ogrzewania wysokich pomieszczeń. Grzejniki powodują unoszenie powietrza i gromadzenie ciepła pod sufitem, co generuje straty ciepła. Ogrzewanie podłogowe utrzymuje stałą temperaturę od podłogi do głowy.

 

 

 Wady ogrzewania podłogowego.

Główną wadą takiego ogrzewania jest wybór odpowiedniego materiału jakim chcielibyśmy wykończyć naszą podłogę. Może ono być drewniane, dywanowe, ceramiczne lub z tworzyw sztucznych, jednak każde z nich musimy dokładnie sprawdzić pod kątem oporu przewodzenia ciepła. Wygląda to tak, że im większy opór przewodzenia ciepła, tym gęściej potrzeba układać rury lub zwiększyć temperaturę ogrzewania. Norma dla ogrzewania podłogowego to 29 stopni C, a producenci podłóg zalecają aby nie przekraczać 27 stopni C. ,,Podłogówki` nie należy instalować pod elementami takimi jak wanna w łazience, umywalka, również nie powinno funkcjonować pod wyposażeniem pokoi, pod sofami, szafami, a w kuchni pod meblami kuchennymi. Ogrzewanie podłogowe jest stabilne, nie ma możliwości szybkiego osłabienia grzania. Ten system wymaga bardziej skomplikowanego sterowania niż tradycyjne grzejniki. Rzadko zdarzają się awarie ale jeżeli, mogą być kosztowne.

Na koniec

Pamiętajmy aby nasze ogrzewanie podłogowe było zaprojektowane przez wyszkolonego projektanta instalacji sanitarnych. Ponieważ wszystkie części ogrzewania ukryte są pod warstwą zaprawy trudno jest o poprawki, a błędy mogą prowadzić do nieprawidłowego dogrzania, pękania podłogi czy uszkodzeń instalacji. Dobry fachowiec, powinien nie tylko mieć doświadczenie w instalacji ogrzewania podłogowego, ale orientować się na bieżąco w nowościach rynkowych i w wymogach testowych dot. instalacji.