Modne elewacje współczesnych budynków

Jakie typy i kolory elewacji najchętniej wybieramy? Jakich materiałów używamy do jej wykańczania? Należy zadać sobie te pytania budując swój dom.

Najbardziej modne elewacje współczesnych domów mają minimalistyczny i dość surowy wygląd. Pomieszczenia są przestronne i otwarte, nie brakuje geometrii i różnorodnych form. Każdy dom ma swoją osobowość. Obecnie lubimy rozłożyste domy, gdzie większą część ścian zajmują duże okna, przez które rozpościerają się piękne widoki. Domy bardziej otwierają się na otaczającą je przestrzeń. Ciekawym pomysłem są stosowane pionowe drewniane listwy, które zasłaniają widok z zewnątrz. Często przeważa biały kolor na elewacjach, który współgra z betonem architektonicznym barwionym na różne kolory. Współczesne domy często budowane na planie prostokąta posiadają wewnętrzne dziedzińce z ogrodem, co zapewnia zacisze i prywatność mieszkańców.

Nowoczesne budownictwo wyróżnia się barwą kontrastów. Łączy się ze sobą różne faktury i kolory, np. kamień z drewnem, naturalne surowce z metalem, a także stal z czystym szkłem. Bardzo popularne jest zdobienie drewnem, wykorzystuje się go do elewacji domów, bloków z mieszkaniami jak również obiektów handlowych. Drewniane elewacje doskonale współgrają z otaczającą przyrodą i dzięki temu nadają nawet najprostszym budynkom elegancki i przytulny wygląd

Chętnie stosuje się również kamień elewacyjny, który posiada bogate wzornictwo i w różnoraki sposób można go stosować na fasadach domów. Materiał ten jest odporny na czynniki atmosferyczne, można stosować go na dużej powierzchni lub tylko na konkretnych fragmentach np. na cokołach lub opaskach wokół okien i drzwi. Bardzo ładnie wygląda połączenie go z drewnem lub szkłem.

Jeśli chodzi o kolor to modne są połączenia bieli z szarością, czernią lub grafitem. Kształty, które dominują to grube pasy lub geometryczne kształty oraz poziome i pionowe znaki podziału, wyznaczające granicę poszczególnych pomieszczeń lub kondygnacji. Niektórzy akcentują jednym kolorem konkretną część domu, np. garaż. W kolorystyce dominują zimne barwy, które delikatnie przełamane są ciepłym odcieniem żółci, różu, pomarańczy lub zieleni.

Nadal stosuje się również dekoracyjną cegłę, która nigdy nie wychodzi z mody. Przemawia za tym jej elegancja, trwałość i mrozoodporność. Doskonale sprawdza się na fragmentach fasady, cokołach, nadprożach czy podokiennikach. Cegła nie wychodzi z mody, dobrze się starzeje i zawsze prezentuje się efektownie i stylowo.

Większość pomieszczeń posiada duże okna, sięgające od podłogi aż do sufitu. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi widokami rozpościerającymi się za oknem, natomiast pomieszczenia nabierają nowoczesnego charakteru, są jasne i nasłonecznione. Duże przeszklenia dodają bryle lekkości i optycznie powiększają wnętrza. Domy wypełnione naturalnym światłem są ciepłe i przytulne co korzystnie wpływa na ich mieszkańców, można też dzięki temu zmniejszyć intensywność ogrzewania co wiąże się z oszczędnościami.

Należy dobrze zastanowić się nad wyborem elewacji, ponieważ będzie to piękna wizytówka domu przez wiele lat.