Mieszkanie, a strony świata. Jaki układ jest najbardziej korzystny?

Lokalizacja mieszkania względem stron świata jest jednym z ważniejszych aspektów, który powinien zainteresować nas przy zdecydowaniu się na własne lokum. Dlaczego? Temat ten jest często niesłusznie bagatelizowany. To błąd, ponieważ położenie mieszkania względem stron świata wpływa naturalnie na jego oświetlenie i temperaturę w danych pomieszczeniach, a nawet na nasze samopoczucie.

W tym artykule dowiesz się jaki układ jest najkorzystniejszy dla twoich pokoi i nie tylko!

Południe i południowy zachód

Powierzchnie ulokowane na te strony zapewniają nam niemalże całodobowy dostęp do światła. Taka lokalizacja pozwala nam, na pozyskiwanie darmowego ciepła słonecznego, przez co nasze mieszkanie naturalnie samo się nagrzewa, pozwalając nam na zaoszczędzenie na energii w zimniejsze pory roku. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli zarezerwować takie pomieszczenie na salon, czyli miejsce w którym domownicy spędzają stosunkowo najwięcej czasu.

Dla pasjonatów sztuki, pokój położony na takie strony świata idealnie sprawdzi się jako wymarzona pracownia malarska z najlepszym możliwym, naturalnym dostępem do światła.

To pomieszczenie sprawdzi się również jako sypialnia dla małego dziecka, z racji tego, że na jego etapie życia, pokój ten pełni dodatkowo rolę pokoju dziennego. Uzupełniająca porcja światła na pewno będzie sprzyjała w zabawie i nauce pisania.

Północny wschód

Dla osób nielubiących głośnych i uciążliwych budzików, mamy rozwiązanie w postaci pobudki dzięki...promieniom słonecznym!

Pokój usytuowany na tę stronę świata sprawdzi się idealnie jako sypialnia. Taka lokalizacja zapewni nam światło tylko w godzinach porannych. Przez resztę czasu, promienie słoneczne nie docierają do pomieszczenia, dzięki temu w pokoju będzie panował cień i przyjemny chłód, który może okazać się pomocny w letnie upalne dni, ale również będzie sprzyjał popołudniowym drzemkom.Wschód - zachód

Tego rodzaju rozmieszczenie idealnie nada się w przypadku miejsc, w których nie potrzebujemy dodatkowego ogrzewania, a optymalnej ilości światła zapewniającej nam sprzyjające warunki do wykonywania codziennych obowiązków. Pomieszczenia takie jak kuchnia, biuro, a nawet balkon będą idealnie spełniać swoje funkcje w tym oświetleniu. Takie umieszczenie tych pokoi, nie tylko zagwarantuje nam świeżą żywność na dłuższy okres czasu, ale też dobre oświetlenie do pracy, a także miłe i subtelne promienie słoneczne pożyteczne dla nas, w przypadku wypoczynku na balkonie.

Północ

W naszych domach jest również miejsce na pomieszczenia, w których nie potrzebujemy znaczącej ilości światła. Pokoje takie jak łazienka, korytarz, czy też przedsionek są w swojej naturze dyskretne, dlatego umiejscowienie ich w północnej części korzystnie wpłynie na ich użytkowanie.

Warto wspomnieć, że w tym położeniu, idealnie sprawdzi się również spiżarnia. Słabo oświetlone pomieszczenie nie zaszkodzi przetworom, a wręcz pomoże nam cieszyć się nimi na dłuższy okres czasu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Niech nas nie zdziwi fakt, że często mieszkania o lepszym układzie względem stron świata są dużo droższe. Czy powinniśmy w takim przypadku, zdecydować się na te gorsze w celu zaoszczędzenia pieniędzy? Wnioskując po wyżej opisanych przykładach, dobrze ułożone pokoje do ich potrzeb niezaprzeczalnie podnoszą jakość naszego życia, pozwalając nam na funkcjonowanie w naturalnych warunkach oświetleniowych, nadając nam rytm i odpowiednie zwyczaje, dlatego warto, mimo większej ceny się na nie decydować.

Ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, kierując się położeniem, jest kondygnacja i otoczenie w jakim znajduje się mieszkanie.
Czasami, pomimo dobrego położenia względem świata, mieszkania znajdujące się na najwyższych piętrach są narażone na zwiększone nagrzewanie się w upalne dni, oraz na problem z ogrzaniem ich w te zimniejsze. Decydując się na takie lokum, powinniśmy być świadomi tego problemu, na szczęście trafną pomocą może okazać się klimatyzacja, która zapewni nam regulację temperatury zgodnie z naszymi potrzebami.
 

Kolejną istotną sprawą jest wcześniej wspomniane otoczenie. Mieszkając wokół drzew, powinniśmy wiedzieć, że swoim cieniem mogą odbierać nam znaczącą ilość światła dziennego, dlatego przy wyborze mieszkania, warto zwrócić na to uwagę.

Szukasz mieszkania uwzględniającego wszystkie wymienione powyżej podpunkty? To nie problem! W Kot Nieruchomości, w trosce o szczęście i zadowolenie klientów, z dbałością selekcjonujemy oferty, zapewniając najwyższe możliwe standardy oraz fachową pomoc specjalistów.