Jak zaaranżować łukowe okna i jakie zasłony do nich zastosować

Po dokonaniu zakupu mieszkania lub domu czeka nas zazwyczaj przyjemniejsza strona inwestycji w nieruchomość, a mianowicie urządzanie swojego własnego miejsca. Dlatego warto dobrze rozważyć wszelkie kwestie związane z aranżacją wnętrz, tak aby pomieszczenia mieszkalne stały się naszą oazą oraz odzwierciedleniem naszych charakterów oraz gustów.

Po dokonaniu zakupu mieszkania lub domu czeka nas zazwyczaj przyjemniejsza strona inwestycji w nieruchomość, a mianowicie urządzanie swojego własnego miejsca. Przestrzeni, gdzie będziemy spędzać czas wolny, odpoczywać po trudach dnia codziennego, gdzie będziemy żyć. Dlatego warto dobrze rozważyć wszelkie kwestie związane z aranżacją wnętrz, tak aby pomieszczenia mieszkalne stały się naszą oazą oraz odzwierciedleniem naszych charakterów oraz gustów.

Jednym z istotnych zagadnień w tej dziedzinie jest dekoracja okien. Jeśli zdecydowaliśmy się na nietypowe kształty czy rozwiązania, aranżacja taka może stać się prawdziwym wyzwaniem. Dlatego dziś postanowiliśmy zatrzymać się na chwilę przy temacie dekoracji okien okrągłych i łukowych. Coraz częściej decydujemy się na tego typu rozwiązania chcąc uczynić nasze mieszkania czy domy bardziej wyjątkowymi i niepowtarzalnymi. Jak zabrać się do tego typu zadania, na co powinniśmy zwrócić uwagę oraz o czym warto pamiętać? Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu na blogu w tym właśnie temacie.

Okno łukowe kusi nas swoją elegancją oraz dekoracyjnością. Zazwyczaj tego typu rozwiązanie stosuje się w dużych pomieszczeniach, takich jak salon czy jadalnia, ale również tam, gdzie zależy nam na dobrym doświetleniu (łazienka, sypialnia). Okno łukowe lub okrągłe stanie się ogromną ozdobą wnętrza, jeśli tylko mamy właściwy pomysł na jego aranżację. Już na tym etapie zastanówmy się czy w ogóle należy dekorować takie okno. Jeśli ma być ozdobą, może nie warto go zasłaniać, skoro posiada eleganckie, robiące wrażenie obramowanie? Z pewnością musimy uważać aby nie pójść w kierunku przesadnej dekoracji okien. Nie chodzi tu bowiem o samą sztukę dla sztuki. Trzymajmy się raczej zasady prostoty czyli im mniej – tym lepiej. Jeśli zależy nam na elegancji, unikajmy wszelkiego typu drapowania, frędzli, czy naszpikowanych wzorami materiałów. Dość łatwo można przysłonić piękno łukowego okna jeśli zastosujemy niedopasowaną dekorację. Pamiętajmy, że chodzi jedynie o upiększenie okna.

Najważniejsze cechy zasłony jaką powinniśmy dobrać do łukowego okna:

  • powinna być funkcjonalna
  • musi pasować do wnętrza

Jakie opcje dekoracji łukowych okien wyróżniamy:

  • zasłony zawieszone na prostym, pojedynczym karniszu, umieszczonym nad łukiem,
  • umieszczenie karnisza tuż pod łukiem okna,
  • zainstalowanie rolet lub żaluzji.

Pierwsza opcja, możliwe też, że najlepsza, a zarazem najekonomiczniejsza, to zasłony zawieszone na prostym, pojedynczym karniszu umieszczonym ponad łukiem. Będziemy mogli je rozsunąć tak, aby za dnia odsłonić całe okno i cieszyć się jego niepowtarzalnością. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się ciężkie i dobrze skrojone zasłony w jednolitym kolorze lub wzbogacone tylko delikatnym wzorem.

Możemy także rozważyć umieszczenie karnisza tuż pod łukiem okna. Ten wybór sprawdzi się w przypadku dużych okien lub bardzo wąskich. To rozwiązanie zmniejszy optycznie okno równocześnie nadając mu ciekawy charakter. Sprawdza się to także w przypadku, gdy nad łukiem nie mamy już miejsca na karnisz.

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie trzeciej opcji, czyli instalacja rolet lub żaluzji. Ten wybór będzie najlepszy, jeśli zależy nam na możliwości skutecznego zasłonięcia okna. Najczęściej chodzi tu o przeszklenia w łazienkach. Przy tego typu wyborze koniecznie pamiętajmy, że pod względem kolorystycznym muszą idealnie współgrać z framugami okien. Bardzo dobrze prezentują się tu rolety rzymskie oraz drewniane żaluzje o grubych listwach, zazwyczaj w jasnym, jednolitym kolorze. Okna łukowe dodatkowo ozdobione żaluzjami plisowanymi prezentują się zawsze niezwykle okazale i naprawdę bardzo stylowo.

Zalety żaluzji plisowanych

- Elegancja

- Funkcjonalność

- Prostota montażu i obsługi

- Uniwersalność

Plisy okienne stanowią naprawdę elegancką i szykowną osłonę. Często cechuje je wyjątkowo stylowy design oraz ciekawe barwy. Do wyboru mamy takie odcienie jak szampański, oliwkowy, srebrny oraz całą gamę innych barw. Pozwoli to na dopasowanie plis do każdego, nawet najbardziej wymagającego wnętrza. Co ważne, plisy są bardzo funkcjonalne i doskonale ochronią nasze wnętrze przed nadmiernym oświetleniem, szczególnie w okresie letnim. Instalując plisy w naszym okrągłym oknie, będziemy mieć pewność, że zapewnimy sobie intymność i uchronimy się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Także montaż plis nie powinien sprawić nam wiele kłopotu. Sam mechanizm jest bardzo prosty. Plisy montowane są bezpośrednio do przy szybowej listwy, a sznurki bocznego prowadzenia idealnie przytrzymują cała plisę przy szybie. Nie ma stałej górnej oraz dolnej rynny. Stylowa zatyczka skutecznie zabezpiecza ostre krawędzie profilu plisy, a problem opadania plisy jest zażegnany poprzez specjalny mechanizm blokujący. Także demontaż plis nie jest kłopotliwy, bez problemu dotrzemy więc do naszych wspaniałych okien aby je umyć w dowolnym momencie. Dodatkowy atut rozwiązania tego typu to możliwość składania zarówno od góry jak i od dołu. Co pozwoli na zasłonięcie dowolnego fragmentu szyby okiennej.

Jakie karnisze zastosować?

Jeśli zdecydujemy się na okno o nieregularnym kształcie będziemy mogli zastosować karnisze szynowe wygięte zgodnie z kształtem okna lub ściany. Karnisze te są na tyle płaskie (11-14 mm), że zwykle mieszczą się w ograniczonej przestrzeni pomiędzy wygiętym stropem a ramą okienną. Karnisze takie można zamówić w wyspecjalizowanych punktach dekoracji okien. Do wygięcia karnisza w formie nieregularnego łuku potrzebny jest szablon odzwierciedlający dokładnie jego kształt w oryginalnym wymiarze.

Jeśli sufit nie jest usytuowany bezpośrednio nad oknem, to można także zawiesić dekoracyjny metalowy (stalowy, mosiężny lub aluminiowy) karnisz drążkowy, który również wygina się według szablonu.

Półokrągłe karnisze powstają przez wygięcie prostych. Nie ma tu standardowych wymiarów, więc wykonuje się je na zamówienie. Są one o ok. 20–30% droższe od prostych. Do gięcia nadają się karnisze metalowe: mosiężne, aluminiowe oraz ze stali nierdzewnej. Nie możemy niestety liczyć na modele drewniane, ani nawet stylizowane na drewno, bo w trakcie wyginania powłoka, bądź okleina prawdopodobnie zostałaby zniszczona. Usługi gięcia karniszy realizowane są na zamówienia. Pamiętajmy, że samo gięcie może wykonać tylko producent karniszy. Nie wygniemy karnisza zakupionego oddzielnie w sklepie.

Jeśli nie chcemy zanadto eksponować karniszy lub nie mamy na nie miejsca, to można zdecydować się na listwy (tzw. karnisze szynowe lub system KS) aluminiowe bądź z PVC, przytwierdzane do sufitu lub mocowane do ściany: proste i gięte. Systemy szynowe są tańszym rozwiązaniem. Natomiast efekt końcowy zawieszenia dekoracji na oknie jest równie elegancji, jak z wykorzystaniem karnisza ozdobnego.

Jak dokonać pomiaru łuku?

Zanim dokonamy zakupu łukowatego karnisza będzie konieczne wymiarowanie łuku. Sprawą zasadniczą będzie prawidłowe dokonanie pomiaru. Najwięcej wątpliwości pojawia się przy pomiarze okien o kształcie elipsy. Producenci karniszy proszą tu zazwyczaj o odwzorowanie kształtu i przesłanie go do firmy. Jednak nie zawsze potrzebny jest szablon. W przypadku półokręgów mierzy się średnicę wewnętrzną i odejmuje od niej około 5 mm.

Dobrze pobrane wymiary pozwolą,  na to by osłona przeciwsłoneczna została idealnie dopasowana do kształtu okna. Aby osiągnąć ten cel, mierzymy dokładnie promień osi łuku oraz wysokość cięciwy osi łuku. Jeśli jest to dla nas zbyt trudne, nie musimy się martwić. Profesjonalna firma przyśle do nas swojego pracownika, który dokona pomiarów bez żadnych dodatkowych opłat.

Jakie rodzaje karniszy wybrać

Dla okien łukowych montuje się dziś nie tylko karnisze ale także listwy lub szyny. Od niedawna do najbardziej popularnych karniszy należą te ze stali nierdzewnej. Zastosowanie tego typu materiału pozwala na odpowiednie dopasowanie karnisza do kształtu łuku. W zakresie materiałowym nieco inaczej wygląda to w przypadku listew. Te najczęściej kupuje się jako aluminiowe lub wykonane z PCV.

Decydując się na przedstawione powyżej propozycje aranżacji zaokrąglonych okien miejmy na uwadze, że w wielu przypadkach nadmierna dekoracja odbiera oknu łukowemu jego walory oraz urok. Pomimo tego trzeba zaznaczyć, że zastosowanie odpowiednich karniszy czy zasłon daje zdumiewający efekt.

Rozważmy więc czy okna łukowe są warte swojej ceny? Tak- jeżeli cel, który sobie postawimy, znajdzie odniesienie w unikatowym wnętrzu.

W jednej z naszych wyjątkowych propozycji zakupu domu także pojawia się akcent okna łukowego. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą:

http://www.kotnieruchomosci.pl/oferta-nieruchomosci,681,oferta-sprzedazy-domu-w-jasionka.html