Jak właściwie zaadaptować poddasze?

Mieszkanie na poddaszu może być atrakcyjnym miejscem ze względu na nietypowy kształt oraz metraż. Miłośników takich miejsc nie odstraszają skosy ani kolankowe ściany, wręcz przyciąga ich unikalny klimat wytworzony oryginalnym wyglądem.

Takie mieszkanie wymaga odpowiedniego podejścia do jego adaptacji. Aranżacja pomieszczeń również nie jest taka oczywista i prosta. Musimy zastanowić się na co zwrócić uwagę aby przestrzeń przez nas stworzona była wygodna i funkcjonalna.

Pierwszym krokiem jest stworzenie dokładnego planu mieszkania. Należy dokładnie zaznaczyć kształt oraz wielkość pomieszczeń, jak również wysokość i kąt nachylenia skosów. Dzięki temu będziemy mogli rozplanować układ mebli oraz ich wysokość. Należy też określić w którym miejscu pomieszczenie osiąga pełną wysokość i tu zaplanować ciąg komunikacyjny.

Następnie należy wybrać odpowiednie okna oraz zastanowić się, w którym miejscu umieścić oświetlenie aby pomieszczenia były jasne, żeby nie zostawić miejsc, do których nie dojdzie światło i będzie panował półmrok, ponieważ nie będą one właściwie wykorzystane.

 

Jaki rodzaj okien wybrać?

Adoptując poddasze pod mieszkanie możemy wybrać lukarny, okna połaciowe lub świetliki.
Lukarny są to pionowo osadzone typowe okna umieszczone w nadbudówce na dachu. Stanowią one najdroższy wybór umieszczając je w przebudowanym poddaszu, jednak swoim wyglądem nadają wyjątkowy klimat całemu budynkowi. Nie wszędzie też można je zastosować, wymagane jest pozwolenie na zmianę konstrukcji dachu.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie okien połaciowych lub inaczej zwanych oknami dachowymi. Montowane są one w połaci dachu zgodnie z jego kątem nachylenia. Montaż tych okien nie wymaga dodatkowych pozwoleń i jest on stosunkowo prosty. Dają one dużo światła natomiast nie są proste w utrzymaniu czystości. Łatwiej osadza się na nich brud i nie są wygodne w myciu. Jeśli nie ocieplimy ich w należyty sposób, będziemy musieli liczyć się z większymi rachunkami za ogrzewanie.

 

Chętnie stosowanym rozwiązanie są świetliki dachowe. Dzięki swojej konstrukcji z łatwością odbijają naturalne światło i przesyłając je do pomieszczeń poddasza w skuteczny sposób je oświetlają. Jeśli nie planujemy montowania dodatkowego okna to świetnie sprawdzi się świetlik dachowy. Aby zapobiec dostania się do wnętrza zimna i wilgoci, należy w odpowiedni sposób zamontować kołnierz uszczelniający.

 

Na co należy zwrócić uwagę planując przyszłe funkcje poddasza.

Poddasze można zagospodarować w różny sposób. Może to być pokój dla dzieci, wygodna i przytulna sypialnia, czy pokój służący wypoczynkowi po długim dniu pracy. Jeśli przestrzeń jest większa, można stworzyć kilka funkcjonalnych pomieszczeń, które zaspokoją potrzeby całej rodziny.

Jeśli postanowimy, że na poddaszu stworzymy sypialnię, należy umieścić łóżko na środku, gdzie wysokość jest optymalna i wstając nie narazimy się na urazy głowy. Natomiast szafki nocne i komody można rozplanować po bokach, pod niższymi skosami. Oświetlenie powinno być punktowe, znajdować się na szafkach nocnych, lub z tyłu głowy. W taki sposób stworzy się nastrojowy klimat, służący wypoczynkowi. Przestrzeń taka stworzy przytulne miejsce, odosobnione od reszty pomieszczeń, w ciszy i spokoju będzie można cieszyć się spokojnym snem.

Jeśli zdecydujemy się na gabinet, pokój wypoczynkowy lub dziecięcy, należy zadbać o dużą ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczeń. Wybierając niską kanapę z ławą, należy ustawić je tyłem do skosów. Aby zwiększyć przestrzeń, można zrezygnować ze stropu i odsłonić elementy konstrukcyjne.

 

 

Ważne jest odpowiednie umieszczenie schodów. Kierunek ich biegu powinien być dostosowany do spadku połaci, a wyższy bieg równoległy do skosu. Dzięki temu ich użytkowanie będzie bezkolizyjne. Najlepiej jeśli ich zakończenie będzie w samym środku poddasza, stworzy to dogodne przemieszczanie się w każdym kierunku. Schody powinny być dobrze oświetlone, żeby nie stwarzały zagrożenia dla zdrowia.

Zarówno kuchnia jak i łazienka nie są chętnie umieszczane na poddaszu. Utrudnieniem będzie brak wystarczającego naświetlenia, nietypowe skosy oraz szybsze nagrzewanie się pomieszczeń. Dlatego ważne jest umieszczenie nawiewników oraz rolet, które przysłonią mocne słońce. Do aranżacji takich pomieszczeń najlepiej skorzystać z fachowego doradztwa projektanta. Pomoże w odpowiednim umieszczeniu mebli i niezbędnych sprzętów.

Jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem, warto zastosować jasne kolory ścian, zwiększą optycznie przestrzeń i otoczenie nie będzie przytłaczające. Bardziej wyraźnymi kolorami można zaakcentować mniejsze detale, jak więźba dachu, belki czy cegły.

 

Odpowiedni rodzaj ogrzewania i wentylacji

Pomieszczenia znajdujące się na poddaszu szybciej się nagrzewają, dodatkowo ciepło z niższych kondygnacji idzie do góry. Dlatego należy zainstalować silną wentylację, jeśli decydujemy się na kuchnię i łazienkę. Okna powinny posiadać nawiewniki, które stworzą naturalną wentylację. Należy zastosować płyty gipsowe o wysokiej odporności na wilgoć.

Najkorzystniejszym rodzajem ogrzewania jest centralne ogrzewanie. Inną opcją jest kocioł, należy wtedy zamontować odpowiedni system przewodów powietrzno-spalinowych. Wygodne, chociaż droższe jest ogrzewanie elektryczne. Bardziej wymagające jest ogrzewanie podłogowe czy kominek, tutaj muszą być spełnione odpowiednie parametry.

Decydując się na zaaranżowanie poddasza do celów mieszkalnych, musimy przygotować się na przeznaczenie na ten cel sporej ilości czasu oraz wykonania specjalistycznych planów. Jednak efekt końcowy będzie skutkował przytulnym i wyjątkowym miejscem, gdzie będziemy mogli spędzić miło czas, wypoczywając, pracując lub bawiąc się z dziećmi.