Jak udekorować okna?

Dekoracja okien ma duże znaczenie w procesie urządzania danego pomieszczenia. Okno jako punkt centralny przykuwa uwagę, a odpowiednio ubrane potrafi podkreślić charakter wnętrza. Na rynku znajdziemy różne rodzaje dekoracji okiennych. Ich wybór zależy zarówno od naszych preferencji estetycznych jak i stylu wystroju, a także od cech mieszkania.

Moda na puste okna nie sprawdza w przypadku mieszkań na parterze lub innego budynku w bliskim sąsiedztwie – przez poczucie obserwacji z zewnątrz nie będziemy czuć się swobodnie we własnym domu. Ponadto istotna jest osłona przed mocnym słońcem czy światłem z zewnątrz wieczorem. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiedni wybór osłony okiennej.

 

Zasłony

Często kojarzone z fantazyjnym upięciem, kolorowymi kwiatami i frędzlami. Ozdobne, marszczone, często zestawiane z koronkowymi i żakardowymi firanami, były bardzo popularne w latach 80. i 90. Obecnie najczęściej wybiera się zasłony które nie przytłaczają, są funkcjonalne, nie ograniczają dostępu światła, ale przy tym w razie potrzeby skutecznie chronią przed nadmiarem słońca i wysoką temperaturą. Modny jest tzw. styl hotelowy, klasyczny, oraz połączenia gładkich zasłon z lekkimi woalowymi firankami. Dużą popularnością cieszą się zasłony typu black-out, wykonane z grubej tkaniny blokującej promienie słoneczne – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących dłużej pospać.

Rolety

Rolety nadają pomieszczeniu nowoczesny charakter, polecane są również dla osób ze zwierzętami lub małymi dziećmi – minimalizują ryzyko wypadku.  Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość dostosowania do każdego wymiaru okien, również do okien dachowych. Popularnym rodzajem są rolety typu dzień-noc. Pasy przepuszczające i tłumiące światło są w nich ułożone na przemian. Umożliwiają one regulację natężenia światła. Konstrukcja rolet pozwala na łatwy, nieinwazyjny montaż bez konieczności wiercenia. Zaopatrzone są w zaczepy, które mocuje się bezpośrednio na ramie skrzydła okiennego.

Żaluzje

W latach 90. bardzo modne były żaluzje aluminiowe, teraz jednak widuje się je znacznie rzadziej. Nadal popularne, choć droższe, są żaluzje drewniane. Dostępne są też żaluzje z tworzyw sztucznych, które mogą być pokryte warstwą odbijającą światło. Żaluzje są przydatne jako ochrona przed nadmiernym słońcem – dzięki regulacji kąta nachylenia lamelek można zmieniać stopień nasłonecznienia. Ciekawą alternatywą dla zasłon i firan są również żaluzje pionowe. Mimo, iż częściej widywane są w biurach i bankach, różnorodność tkanin i wzorów pozwoli na idealne dopasowanie do każdego wnętrza. W zależności od wielkości zagospodarowywanych powierzchni, paski żaluzji pionowych mogą mieć różną szerokość.

Warto poświecić trochę uwagi dekoracji okien. Ogromny wybór dostępnych na rynku materiałów pozwoli spersonalizować pomieszczenie, a odpowiednio podkreślone okna nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter.