Jak rozplanować wnętrza w domu, żeby były funkcjonalne i wygodne?

Jeśli zastanawiasz się jak odpowiednio rozplanować wnętrze swojego domu... Przeczytaj ten artykuł lub skontaktuj się z nami, a my podpowiemy ci jak to zrobić w najbardziej funkcjonalny i wygodny sposób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wygodny układ pomieszczeń jest jednym z podstawowych wyznaczników dobrego projektu. Zależy od indywidualnych potrzeb rodziny, odpowiedniego nasłonecznienia, podziału na strefy, a także przejrzystej komunikacji. Prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń względem stron świata, pozwoli zaoszczędzić nawet do 20% energii potrzebnej do ogrzewania domu.

Wykorzystajmy naturalną energię słoneczną

Pomieszczenia, w których najczęściej przebywa cała rodzina, a więc salon i jadalnia, powinny być nasłonecznione przez większą część dnia. Dlatego lokalizuje się je w południowo-zachodniej części domu. Aby wykorzystać naturalną energię słoneczną do dogrzewania ich w zimie, montuje się tam największe zestawy okienne. Z kolei łazienka oraz pomieszczenia techniczne mogą być usytuowane od północy lub północnego zachodu, gdyż nie wymagają odpowiedniego doświetlenia. Wybiera się do nich znacznie mniejsze okna niż do części dziennej.

Strefa dzienna i nocna

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest wyraźny podział domu na strefę dzienną i nocną. Część dzienna jest to strefa otwarta, w której najczęściej mieści się kuchnia, salon, jadalnia, a sąsiaduje z nią toaleta, pokój dla gości czy gabinet. Natomiast w strefie nocnej, odizolowanej od pozostałych pomieszczeń, projektuje się sypialnię, łazienkę, pokoje dla dzieci, garderoby oraz schowki. Dobrze jest wydzielić część gospodarczą, w której znajdzie się pralnia, spiżarnia i kotłownia.

Jak zaplanować salon w planie domu?

Kluczem do wygody są kształt i wielkość salonu odpowiednie do potrzeb. Jeśli w domu nie ma oddzielnych pomieszczeń na jadalnię, pokój telewizyjny czy bibliotekę, musimy w powierzchnię salonu wliczyć dodatkowe metry. Najwygodniej zaaranżować funkcjonalne aneksy, gdy będzie miał on kształt prostokąta, litery L lub nieregularną formą.

Miarą wygody w salonie są również meble. Będziemy ich potrzebowali nie tylko dla siebie, ale i dla gości. Wygodniejsze niż tradycyjne komplety są meble systemowe, dzięki którym łatwo skomponować zestaw najlepiej odpowiadający aktualnym potrzebom i zmieniać go w zależności od okoliczności.

Wygodna i funkcjonalna kuchnia - jak ją rozplanować?

Kuchnia, pomimo tego że domownicy spędzają w niej dużo czasu, nie powinna znajdować się od strony południowej. Ma to związek z nagrzewaniem się pomieszczenia podczas gotowania. Kuchnia otwarta na salon sprawia, że wnętrza wydają się większe, a całość tworzy jedną dużą  przestrzeń. W takim pomieszczeniu można przygotowywać posiłki i równocześnie uczestniczyć w życiu toczącym się w salonie. Najwygodniej jest, gdy szafki można ustawić w kształcie litery U – urządzenia kuchenne znajdują się wtedy przy osobnych ścianach, co pozwala przy każdym z nich wygospodarować miejsce na blaty robocze i odstawcze.

Zaplanowanie funkcjonalnej łazienki

      

W dużym domu można wygospodarować sobie kilka łazienek o wyspecjalizowanych funkcjach – dla rodziców, dzieci, gościnna czy gospodarcza. W małym natomiast podstawą jest w miarę obszerna, dobrze wyposażona łazienka rodzinna w strefie nocnej i osobne wc w dziennej.

Wygodna komunikacja

Wszelkie szlaki komunikacyjne muszą zostać zaplanowane w sposób umożliwiający swobodne poruszanie się domowników wewnątrz pomieszczeń, a także pomiędzy poszczególnymi wnętrzami. Sztuką architekta jest takie ich rozplanowanie, aby zajmowały jak najmniej powierzchni użytkowej. Coraz częściej jednak projektuje się pomieszczenia na tyle obszerne, że można urządzić tam wygodną garderobę – najlepiej za drzwiami przesuwnymi, które skutecznie pozwolą ukryć nieład powstający w wejściu. Dobrze, jeśli dodatkowo znajdzie się tam miejsce na wygodne siedzisko.

Poza tym warto pomyśleć o wygodnym wiatrołapie, w którym zmieści się duża szafa na ubrania i buty. A jeżeli w domu znajduje się przejście do garażu, to najczęściej pomiędzy nim a wejściem do domu projektuje się pomieszczenie gospodarcze. Dzięki temu do wnętrz nie będzie przenikał nieprzyjemny zapach spalin, chłodu oraz brudu..

Pamiętaj o zaplanowaniu bezpiecznych schodów

Schody przemierzamy codziennie wiele razy. Gdy są wygodne, nawet ich nie zauważamy, natomiast źle zaprojektowane i wykonane stają się naszym utrapieniem: stopy potykają się o stopnie, zbyt długi, stromy bieg budzi lęk, a balustrada zamiast dawać pewne oparcie dłoni, wyślizguje się z rąk. Wygoda i bezpieczeństwo nabierają szczególnego znaczenia, gdy w domu są małe dzieci, które z upodobaniem przekształcają schody w miejsce zabaw, lub osoby starsze, dla których w skrajnych przypadkach schody mogą być barierą nie do pokonania. Wygoda zależy od kształtu schodów. Najwygodniejsze są schody z dwoma spocznikami – wysokość, którą trzeba pokonać, jest wtedy podzielona na trzy odcinki. Jeden ze spoczników można też zastąpić zabiegiem – takie schody oszczędzają miejsce, a spocznik zapewnia wygodę.