Jak przygotować się do odbioru mieszkania od dewelopera?

Jeśli zdecydowaliście się na zakup mieszkania od dewelopera, przed wprowadzeniem się konieczne jest dokonanie odbioru technicznego lokalu. Jest to ostatni etap poprzedzający otrzymanie kluczy. Ważne jest, by przeprowadzić go bardzo dokładnie. Dobre przygotowanie do odbioru pozwoli uniknąć wielu problemów.

Zaufać fachowcowi?

Jeśli nie posiadamy wiedzy z zakresu budownictwa, najlepszym sposobem ochrony własnych interesów będzie zabranie na taki odbiór doświadczonego inżyniera. Za taką usługę warto dodatkowo zapłacić, bo bezstronna opinia pozwoli zdiagnozować ewentualne niedoróbki i żądać od dewelopera ich usunięcia. Kupujący może pod wpływem emocji nie zwrócić uwagi na błędy. Ponadto nie znając się na rzeczy, możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że coś zostało wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną i wymaga poprawek. Niektóre wady nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale osoba z branży zauważy te, które dopiero w przyszłości mogą skutkować poważniejszymi konsekwencjami.

Odbioru powinniśmy dokonywać w ciągu dnia. W naturalnym świetle najlepiej będzie bowiem widać wszystkie niedoróbki, krzywizny czy pęknięcia ścian. Warto także przeznaczyć na to około dwóch godzin aby w pośpiechu nie pominąć czegoś ważnego. Jeśli nie ma możliwości aby towarzyszył nam fachowiec i musimy samodzielnie przygotować się do dokonania odbioru, wspomniany dalmierz i poziomica są niezbędne.

                     

 

Narzędzia przydatne przy odbiorze mieszkania

Na odbiór techniczny mieszkania najlepiej zabrać ze sobą akcesoria takie jak:

  • dalmierz laserowy,
  • kątownik
  • poziomicę
  • próbnik – pozwoli sprawdzić, czy w gniazdkach elektrycznych jest napięcie

Bez nich nie będziemy w stanie ocenić, czy poszczególne pomieszczenia mają wielkość określoną w umowie, czy otrzymujemy metraż za jaki płacimy. Poziomica pozwoli sprawdzić czy wylewka oraz ściany nie są krzywe. Jeśli na etapie odbioru kupujący nie zwróci uwagi na te elementy, może mieć problem z położeniem podłogi, pokryciem ścian czy zamontowaniem na nich mebli. Szczególnie ważne jest tu sprawdzenie kątów prostych miedzy ścianami. Wszelkie błędy w tym zakresie mogą powodować problem z ustawieniem w tych miejscach mebli. Należy sprawdzić również działanie wszystkich instalacji – gniazdek, włączników światła, grzejników, instalacji hydraulicznej i ewentualnie innych instalacji, które powinny znaleźć się w mieszkaniu zgodnie z umową. Warto przetestować też stolarkę okienną i drzwiową – czy otwiera się i zamyka bez problemu, czy jest szczelna, czy na szybach nie ma pęknięć. Jeśli kupiliśmy mieszkanie na ostatnim piętrze, bezpośrednio pod dachem, powinniśmy też dokładnie przyjrzeć się sufitowi i sprawdzić czy nie jest mokry, albo czy nie pojawiły się zacieki. Widoczne, mokre plamy mogą być efektem nieprawidłowo położonego dachu oraz oznaczać, że wilgoć dostała się w głąb ścian. W tej sytuacji już tylko krok do pojawienia się pleśni i grzybów, które bardzo trudno usunąć, i które są niebezpieczne dla zdrowia.

      

 

Co jeszcze warto mieć ze sobą?

Wybierając się na odbiór mieszkania warto również zabrać ze sobą umowę zakupu wraz z planem nieruchomości, aby na bieżąco weryfikować stan faktyczny z ustaleniami dokonanymi z deweloperem. Warto również wcześniej dobrze przeczytać umowę, a nawet wynotować sobie najważniejsze kwestie dotyczące wykończenia, powierzchni mieszkania, rozprowadzenia instalacji i innych warunków technicznych. Dobrze jest wypisać także inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, np. rodzaj stolarski okiennej, materiałów wykończeniowych, rozmieszczenie gniazdek elektrycznych itp. Każdy z punktów należy dokładnie sprawdzić, a zauważone błędny niezwłocznie zgłosić deweloperowi. Jeśli bowiem kupujący podpisałby protokół techniczny odbioru mieszkania bez zastrzeżeń, żądanie dokonania poprawek w późniejszym czasie będzie o wiele trudniejsze.