Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Niewielki metraż, to coś z czym spotykamy się na co dzień.Takie mieszkanie, pomimo wielu zalet, ma również wady, a największą z nich jest często brak wystarczającej ilości miejsca.Chociaż próbujemy temu zaradzić inwestując w bardziej pojemne szafy, nadmiar rzeczy i mebli potrafi wizualnie ograniczyć naszą przestrzeń. Na szczęście, dzięki tym wskazówkom możemy łatwo rozwiązać ten problem!

Kolory

Decydując się na kolory powinniśmy postawić na jasne tonacje, zarówno na podłodze jak i na ścianach,a także w wyposażeniu.Kolory, na które warto zwrócić uwagę to
wszelakie biele, beże, subtelne szarości i pastele.Tego typu odcienie, w porównaniu do ciemnych odbijają światło, przez co pomieszczenie jest lepiej oświetlone i podświadomie sprawia wrażenie bycia większym niż jest w rzeczywistości.

Dla fanów wyrazistych kolorów, najlepszym rozwiązaniem będzie akcent, na przykład w postaci jednej pomalowanej ściany na dowolnie wybrany kolor.Taki zabieg w zestawieniu z resztą jasnych ścian nie przytłacza mieszkania, a otwiera nam ścieżki na nowe, ciekawe designerske pomysły.

Wybór paneli, czy też innego typu podłoża w lokum o małej powierzchni nie powinien znacząco odbiegać kolorem od ścian, najlepiej postawić na jasne ciepłe odcienie, które nadadzą mieszkaniu efektu spójności i delikatności.

Dla odważnych i lubiących błyszczące rzeczy, niebanalnym rozwiązaniem może okazać się podłoga na wysoki połysk. Lśniąca powierzchnia odbija światło, przez co pomieszczenie wizualnie stanie się bardziej przestrzenne.

Meble

Umeblowanie małego mieszkania nie należy do najłatwiejszych. Częstym błędem jest zbyt duża ilość niepotrzebnego i źle rozstawionego wyposażenia. Kupując meble do takiego lokalu należy zwrócić uwagę na zabudowane do sufitu meblościanki,które nie tylko są pojemne, ale także dzięki swojemu wyglądowi wpłyną na optyczne wydłużenie ścian. W przeciwieństwie do nich, na naszych podłogach powinny znaleźć się niskie stoły, kanapy czy łóżka. Taki układ tworzy harmonijny wygląd naszego mieszkania. Dużą rolę odgrywają kolory, tutaj również należy wybrać te bardziej subtelne i stonowane.


Oświetlenie

Cudowne, bogate w szczegóły lampy i żyrandole kuszą swoim wyglądem i wiele osób się na nie decyduje. Niestety, w małych pomieszczeniach tego typu oświetlenie zaburza lekkość i delikatność, na której nam zależy. Chcąc uzyskać dodatkowe wrażenie przestrzeni, powinniśmy postawić na minimalizm i jak najwięcej stref oświetleniowych. Małe różnorodne lampy, rozstawione w wielu miejscach naszego mieszkania nadadzą mu klimatu. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy duże pole do popisu dobierając rodzaj i intensywność oświetlenia do naszych potrzeb.

Każdy wie, że światło naturalne jest nie do zastąpienia, w przypadku małych mieszkań gra bardzo znaczącą rolę. Najlepiej sprawdzą się duże podłużne okna. Należy pamiętać, że aby

wyciągnąć z nich jak największy potencjał, musimy zrezygnować z firanek oraz zasłon. Pomimo, że wyglądają ładnie i nadają mieszkaniu przytulny klimat, w przypadku małych metraży, zabierają potrzebną przestrzeń i dostęp do światła. Dużo lepiej sprawdzą się żaluzje lub rolety. Nadal dbają o naszą prywatność i nie ograniczają tym samym dostępu do światła dziennego.

Drzwi

Mogłoby się wydawać, że im więcej tym lepiej. Pomijając te, które mają zapewnić nam dostęp do prywatności, z reszty warto zrezygnować. Puste wnęki między pomieszczeniami nie tylko usprawnią nam poruszanie się po mieszkaniu, ale i otworzą jego przestrzeń. Jeśli jednak nie mamy możliwości zastosowania takiego zabiegu, istnieje wiele innych różnych sposobów na optyczne powiększenie mieszkania.

Ważną kwestią, nie tylko wizualną, ale i praktyczną jest ustalenie sposobu ich otwierania. Często klasyczne drzwi w momencie otwierania zabierają nam niepotrzebnie miejsce, które moglibyśmy wykorzystać w bardziej korzystny sposób. W takim przypadku, warto zapoznać się z innymi systemami dostępnymi na rynku. Ciekawą alternatywą mogą okazać się drzwi przesuwane, które nie zabierają dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu.

Biorąc pod uwagę równie ważną kwestię, jaką jest kolor i wygląd drzwi, tak jak we wcześniej opisywanych przypadkach najlepiej polegać na prostocie. Warto zdecydować się na odcienie zgodne z ogólnym wystrojem oraz nie przesadzać z dekoracyjnością, która mogłyby niepotrzebnie męczyć wzrok.

Dodatki

Faktem jest, że dodatki i elementy ozdobne jakie znajdują się w naszych otoczeniach wyrażają nasze charaktery oraz zainteresowania, to dzięki nim znajdujemy komfort w miejscach, w których przebywamy na co dzień. Większość z nich ma dla nas często sentymentalne znaczenie, przez co niechętnie się ich pozbywamy gromadząc ich coraz większe ilości. Tego typu rzeczy z dużą siłą wpływają na wygląd naszych mieszkań, dlatego warto jest zadbać o estetykę i mądre rozplanowanie naszych półek i ścian.

Aby zyskać na przestrzeni warto zrezygnować z dużej ilości dekoracji naściennych. Zamiast tego, dobrym rozwiązaniem jest powieszenie jednego dużego, podłużnego obrazu, który może stać się korzystnym akcentem, a tym samym przyczynić się do optycznego wydłużenia ścian.

 

Kolejną istotną kwestią są wszelkiego rodzaju dodatki, które stawiamy na meblach, często ich duża ilość koreluje z małym metrażem, odwracając niepotrzebnie naszą uwagę i wprowadzając nas w stan przytłoczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie zdobień, redukując ich ilość będącą na widoku do minimum.

Jak widać mały metraż nie musi być problemem, a dzięki zastosowaniu powyższych rozwiązań możemy być pewni, że nasze mieszkanie zyska na przestrzeni i na dobrej
organizacji prywatnych rzeczy. Mając na uwadze komfort i zadowolenie klientów, w naszych nieruchomościach znajdują się oferty, w których dbamy o wizualną i praktyczną stronę reklamowanych przez nas lokali.

Jeśli nadal nie możesz wyobrazić sobie jak pomieścić swoje rzeczy w małym wnętrzu to niewątpliwie znak, że należy zmienić mieszkanie na większe.  Zapraszamy do kontaktu z doradcami Kot Nieruchomości, oni z pewnością dobiorą dla Ciebie odpowiedni metraż.