Decyzja o kupnie nieruchomości jest podejmowana dosyć rzadko, dla większości z nas jest to wybór na całe życie. Podobnie, gdy mamy dom na sprzedaż czy mieszkanie na wynajem, chcielibyśmy aby cała transakcja przebiegła sprawnie i szybko. Warto wtedy pomyśleć o podjęciu współpracy z jednym z biur nieruchomości i najlepiej jeżeli zdecydujemy się o zawarciu z wybranym biurem umowy. Nie umowy otwartej, a umowy na wyłączność…
Zacznijmy od tego co to w ogóle oznacza umowa pośrednictwa na wyłączność.
Umowy na wyłączność są często stosowane na zagranicznych rynkach nieruchomości, gdzie wiązanie się klienta z biurem pośrednictwa umową jest dosyć popularne i często stosowane. Inaczej wygląda to w naszym kraju gdzie sama idea pośrednictwa jest znana od dawna, jednak klienci nie często chcą się właśnie w taki sposób związać z agencją. Wynika to z faktu, iż Polacy lubią posiadać opcję wyboru, i możliwości reklamy przez większą ilość biur nieruchomości w każdym etapie sprzedaży swojego lokum. Jest to niestety złudna teza, gdyż biuro posiadające klienta na wyłączność angażuje większą ilość środków i pracy dla osób z taką umową. Celem zawierania umów na wyłączność jest systematyczne podnoszenie jakości świadczonych usług oraz podnoszenie poziomu obsługi klienta kupującego, jak i sprzedającego nieruchomość. Profity są obustronne, pośrednik nie obsługuje powiedzmy 100 klientów, dla których ma mniej czasu i obsługuje ich mniej profesjonalnie, nie angażuje środków w reklamę takich jak baner reklamowy, opłacone reklamy w portalach internetowych czy gazetach. Dlatego wyłączność daje pośrednikowi większe pole działania, co za tym idzie szybką i skuteczną sprzedaż
.
Umowa na wyłączność różni się od umowy otwartej klauzulą wyłączności. Klauzula wyłączności jest to zapis w umowie, który informuje nas, że pośrednik dostanie wynagrodzenie bez względu na to, czy przyczynił się do sfinalizowania sprzedaży czy kupna. Sprzedający nie może zawierać umów z innymi pośrednikami nieruchomości, nie powinien również działać na ,,własną rękę`. W przypadku sprzedaży nieruchomości bez udziału pośrednika i tak będzie zobowiązany do wypłacenia prowizji agentowi z którym wiąże go umowa wyłączności. Nie oznacza to jednak, iż nasza oferta będzie zamknięta tylko dla klientów danego biura. Coraz częściej biura współpracują ze sobą, a dobry agent zaprosi do sprzedaży konkurencję – mimo to nadal będzie ‘trzymał rękę na pulsie` i dbał o nasze interesy.
Umowa na wyłączność dlaczego warto z niej skorzystać:
- OSZCZĘDNOŚĆ CZASU - Na pewno mniej pracochłonna będzie współpraca tylko z jednym biurem, jak również z jedną osobą zajmującą się sprzedażą, reklamą naszej nieruchomości.
-BRAK CHAOSU INFORMACYJNEGO – Podpisanie kilku umów otwartych z kilkoma biurami nieruchomości z czasem staje się mało wygodne zarówno dla pośrednika jak i sprzedającego. Różne ceny, opisy i fotografie na portalu ogłoszeniowym mogą skutecznie zniechęcić potencjalnego zainteresowanego kupnem.
- LEPSZA PROMOCJA OFERTY – Jeżeli zdecydujemy się na wyłączność możemy być pewni, że agent prowadzący zaangażuje się w 100 procentach wykorzystując wszystkie środki. Do takich celów może nawet wykorzystać reklamę w radiu.
- BEZPIECZEŃSTWO NIERUCHOMOŚCI – Mając jednego pośrednika nawiązujemy relację bardziej przypominającą koleżeńską, poznajemy i ufamy wiedząc kogo wpuszczamy do swojej nieruchomości.
-ZAANGAŻOWANIE POŚREDNIKA – Pośrednik wie, że sprzedaż lub wynajem zależy od pracy jaką włoży w reklamę, kontakt z potencjalnym klientem.
Umowa na wyłączność coraz częściej nazywana jest ‘umową ekskluzywną`, a któż z nas nie chciałby być traktowany jako klient ekskluzywny?
Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.