Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz? Co zapewni Ci pomoc profesjonalisty?

Zadaniem projektanta jest wysłuchanie sugestii i życzeń Klienta, które musi przenieść na realny grunt do rzeczywistego pomieszczenia. Czy warto go zatrudnić? O tym dowiesz się zapoznając się z naszym artykułem.

Zadaniem projektanta jest wysłuchanie sugestii i życzeń Klienta, które musi przenieść na realny grunt do rzeczywistego pomieszczenia. Pomoże w rozwiązaniu problemu ze zbyt małą, czy nieustawną przestrzenią, pomoże ją dobrze zagospodarować. Musi wziąć pod uwagę aspekt techniczny, finansowy i logistyczny.

Projektant może zaproponować Ci rozwiązania, o których nigdy sam byś nie pomyślał, a także takie, które będą równie dobrze prezentowały się w przyszłości. Nie chodzi o odwzorowanie obecnej mody i trendów, ale o ponadczasowy wystrój. Dodatkową wartością jest fakt, że mieszkania zaprojektowane przez architektów wnętrz często mają większą cenę rynkową.

Projektant pracuje w obrębie ustalonego przez nas budżetu, a dzięki temu wskaże na czym można zaoszczędzić, a w jakie elementy warto jest zainwestować. Jeśli zdecydujemy się na projekt wykonawczy wraz z nadzorem, wówczas projektant będzie stał na straży poprawności wykonania projektu. Pozwoli to na uniknięcie kosztownych pomyłek będących skutkiem niewłaściwych zakupów, które zrobimy nie orientując się w obcym dla nas temacie. Mogą one wynikać np. ze źle wykonanych pomiarów, zatrudnieniu niesprawdzonych podwykonawców, czy oszczędzaniu na nieodpowiednich elementach.

Zatrudniając projektanta zaoszczędzimy zarówno czas jak i pieniądze. Wybierze on dla nas konkretne produkty i materiały, a także zajmie się ich poszukiwaniem i zakupami. Pomoże też w uzyskaniu korzystnych zniżek.

Jak wybrać odpowiedniego projektanta wnętrz?

• Z polecenia – powinniśmy zacząć od rozeznania wśród swoich znajomych, czy ktoś korzystał z usług projektanta wnętrz i czy może go polecić. Dowiedz się, czy współpraca przebiegała sprawnie, czy zostały spełnione ich oczekiwania, czy udało im się zmieścić w budżecie i czy projekt dobrze sprawdza się w codziennym życiu. Dodatkowo możesz na własne oczy sprawdzić wykonaną pracę.

• Zapoznaj się z portfolio wybranego projektanta– przeanalizuj jego wcześniejsze projekty, czy spełniają Twoje oczekiwania, czy są spójne, czy bliskie Twojemu gustowi. Każdy projektant posiada swój niepowtarzalny styl projektowania, indywidualne widzenie przestrzeni, pomysłowość, kreatywność, a także wyczucie stylu i gustu. Jeśli jest to bliskie Twoim wyobrażeniom - to może być dobry wybór.

• Pierwsze spotkanie – Rozmowy z projektantem, następnie proces projektowania i późniejszego urządzania domu czy mieszkania trwa zwykle dłużej, niż początkowo przewidujesz i zależy od wielkości projektu. Inaczej będzie w przypadku jednego pomieszczenia, a inaczej w przypadku projektu całego domu. Wybierając odpowiedniego projektanta musisz czuć, że rozumie Ciebie i Twoje wizje, a także potrafi jasno i zrozumiale przedstawić swoje pomysły, bardzo ważne jest też zaufanie.

• Koszty projektu – nie powinniśmy kierować się tylko ceną przy wyborze projektanta, nie warto wybierać najtańszej oferty. Lepiej zdecydować się na profesjonalistę, który sprosta naszym oczekiwaniom i finalnie będziemy zadowoleni z efektów jego pracy. Chcąc zmniejszyć koszty możemy zrezygnować z projektowania wszystkich pomieszczeń i skupić się tylko na tych, które są dla nas kluczowe.

Kiedy nie warto zatrudniać projektanta wnętrz?

• jeśli wiesz jak urządzić swoje pomieszczenia, masz swoją wizję i pomysł,

• Twój gust i rozwinięta wyobraźnia przestrzenna dadzą Ci pewność, że Twoje rozwiązania doskonale sprawdzą się w Twoich pomieszczeniach,

• mieszkanie jest funkcjonalnie rozplanowane i nie ma potrzeby wprowadzania żadnych zmian w układzie przestrzennym.

• mieszkanie ma dużo wolnej przestrzeni i nie ma problemu aby wszystko w nim pomieścić

• przeprowadzałeś już remonty i masz praktyczną wiedzę i sprawdzone kontakty z podwykonawcami,

• nie masz środków finansowych na dodatkowe koszty, tylko na zakup gotowych elementów wyposażenia.

• masz dużo czasu aby samodzielnie wyszukiwać w sklepach wyposażenia, które Ci się podobają, porównywać i analizować oferty i odpowiednio zaaranżować swoje pomieszczenia.

Projektowanie na własną rękę

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną aranżację, możesz jedynie pozwolić sobie na konsultację z profesjonalnym projektantem. Upewnisz się, że Twoje pomysły i wizja są właściwe dzięki czemu unikniesz pomyłek, a koszty będą o wiele niższe.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny projekt:

  • Dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby, oczekiwania i przyzwyczajenia.
  • Projektując kuchnię należy wziąć pod uwagę czy mamy dużą rodzinę czy jest to mieszkanie singla, czy kupić większe sprzęty i duży, odporny blat czy ma być to mała kuchnia w dobrym designie. W różnych sytuacjach wybieramy inne elementy i w inne rzeczy inwestujemy.
  • Zbieraj inspiracje i stwórz własny projekt. Gromadź dużo zdjęć, możesz stworzyć własną tablicę inspiracji z wyselekcjonowanymi elementami, aby sprawdzić czy na pewno do siebie pasują. Mogą się tam znaleźć konkretne kolory, tkaniny, próbki materiałów, czy zdjęcia wybranych mebli.
  • Czytaj blogi na temat aranżacji wnętrz, śledź branżowe fora w poszukiwaniu opinii użytkowników o konkretnych rozwiązaniach czy sprzętach. Dowiaduj się jakie rozwiązania będą dla ciebie dobre, a które warto sobie odpuścić. Szukaj tańszych odpowiedników, proś podwykonawców i sprzedawców o wyceny, porównuj.

Podsumowując, jeśli masz własny pomysł i wizję jak zaprojektować swoje mieszkanie lub dom, jeśli jesteś kreatywny i potrafisz zaaranżować podpatrzone rozwiązania do własnych pomieszczeń, interesujesz się rynkiem wyposażenia wnętrz, a przy okazji masz sporo cierpliwości i czasu – to nie musisz korzystać z usług projektanta wnętrz, ponieważ poradzisz sobie sam. Jeśli jednak brak ci wyczucia i odpowiedniej wyobraźni przestrzennej, aby zająć się tymi sprawami samodzielnie – wtedy warto zatrudnić projektanta, bo będzie to zarówno inwestycja nie tylko we wnętrze, ale również twoje dobre samopoczucie.