Czy warto założyć rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to nie tylko osłona dla okien i drzwi. To w pełni zautomatyzowany, inteligentny system, który skutecznie chroni przed letnim upałem, hałasem, niechcianymi spojrzeniami, włamaniem, utratą ciepła, wiatrem, deszczem, śniegiem i mrozem.

Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje.

 1.Rolety zewnętrzne typu Standard.
 2. Rolety zewnętrzne naokienne.
 3. Rolety zewnętrzne podtynkowe.
 4. Rolety zewnętrzne RKS, czyli nadprożowe.

Rolety zewnętrzne typu Standard – uniwersalne i praktyczne.

Nazywane również natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. Produkowane z wyprofilowanego, wysokogatunkowego aluminium. Rolety spełniają najwyższe normy wytrzymałościowe. Nie ma znaczenia kiedy chcemy zamontować takie rolety, gdyż można zainstalować je już na istniejących budynkach. Są dwie możliwości opuszczania takich rolet mianowicie ręczna jest to tańsza opcja gdzie ceny zaczynają się od 130 zł  za m2. Jest też wersja z napędem elektrycznym gdzie ceny zaczynają się od 250 zł za m2.

Wadą takich rolet jest skrzynka która widać na elewacji, jest to mało estetyczne.

Dużą zaletą natomiast jest cena, można je instalować w istniejących już  nieruchomościach, zainstalujesz je sam bez pomocy fachowca.

Rolety zewnętrzne naokienne.

Taki rodzaj rolet jest mniej widoczny w porównaniu z roletami natynkowymi. Montaż wykonany jest wewnątrz wnęki z oknem. Rolety te nazywamy również roletami nakładanymi lub roletami nadstawnymi, założyć je można do każdego rodzaju stolarki okiennej wykonanej z aluminium, drewna czy PCV. Skrzynkę nakłada się na okno a później montuje się ją we wnęce okiennej. Rolety te również mogą mieć sterowanie elektryczne lub manualne, plusem jest to, że można je tak ustawić, że w razie uruchomienia alarmu rolety się zamykają, i uniemożliwiają dostanie się do budynku ( dotyczy tylko rolet z elektrycznym sterowaniem ).

Rolety zewnętrzne podtynkowe.

Jest to najbardziej estetyczna forma rolet, skrzynek nie widać na elewacji budynku a sama roleta prezentuje się bardzo wyjątkowo. Zaletą tych rolet są kwestie finansowe, gdyż bardzo dobrze ograniczają straty ciepła. Jeżeli mieszkamy w miejscu ruchliwym i głośnym spełniają ochronę akustyczną . Wadą jest to, że aby zamontować podtynkowe rolety trzeba uwzględnić je w projekcie budynku, nie ma możliwości montażu w późniejszym etapie jak z roletami standard. Rolety charakteryzują się dobrą jakością, gdyż skrzynka wykonana jest z aluminium.. Kaseta rolet zewnętrznych podtynkowych jest całkowicie schowana w ścianie nośnej, dzięki temu nie zakłóca estetyki elewacji budynku. Na zewnątrz widoczny jest tylko pancerz, prowadnice oraz klapa rewizyjna, która umożliwia konserwację i serwisowanie rolety.
Rolety zewnętrzne podtynkowe idealnie się sprawdzają jako skuteczna izolacja termiczna i akustyczna.

Rolety zewnętrzne RKS czyli nadprożowe:

Rolety te również wymagają zaplanowania na etapie projektu. Skrzynek nie widać na ścianach budynku, są schowane w nadprożu okna we wczesnym etapie budowy. Obudowa wybudowana jest z polistyrenu czyli twardego styropianu. Zdarzają się również skrzynki z ceramiki bądź poliuretanu. Choć kasety nie mogą być zabudowane, to nie oznacza, że muszą wyglądać nudno i mało atrakcyjnie. Producenci zadbali o to, aby kasety do rolet zewnętrznych adaptacyjnych prezentowały się estetycznie i solidnie. Dostępne są one w wielu kolorach, dzięki czemu możesz dopasować je do odcieni elewacji lub innych elementów budynku. Kolejną zaletą jest różnorodność kształtów obudowy. Masz możliwość wybrać kasetę prostokątną, okrągłą, półokrągłą bądź ściętą pod skosem.

Reasumując rolety zewnętrzne to świetny wybór gdyż mają one wiele zalet. Podczas słonecznych letnich dni, zaczniemy doceniać izolację ciepła do naszego domu lub mieszkania, zapewnią nam we wnętrzach przyjemny chłód. Z kolei w mrożące, zimowe, krótkie dni, stają się dodatkową formą zabezpieczenia przed chłodem, co pozwala nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Po prostu wasze rachunki będą niższe. Rolety zewnętrzne spełniają również funkcję antywłamaniową przed włamywaczami, którzy najczęściej wkradają się przez nasze okna. Jeżeli mieszkacie w ruchliwym sąsiedztwie, roleta dobrze chroni przed utrudniającymi spanie dźwiękami z ulicy. W oknach prezentują się bardzo efektownie, wygodnie jest je również sterować, gdyż mogą być uruchamiane elektrycznie przy użyciu pilota.