Aktualne trendy w projektowaniu kuchni

Czy kuchnia ma być jedynie praktycznym kątem, do przygotowania posiłków czy może jest to nasza wizytówka – odzwierciedlenie naszej osobowości. Czym kierujemy się dziś projektując własne kuchnie i jakie są obecne trendy? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na to pytanie w dzisiejszym blogu.

Współczesna kuchnia powinna być nie tylko praktyczna ale równie ważne jest aby była piękna. Mamy coraz większe oczekiwania względem tego pomieszczenia, a rozwiązania dostępne na rynku stale są poszerzane i kuszą swoją innowacyjnością. Nie lada wyzwaniem jest właściwy dobór materiałów wykończeniowych, które będą zdobić naszą kuchnię. Do niedawna prym w zabudowie kuchni wiodły białe, sterylne fronty. Dziś są one przełamywane ciemnymi odcieniami, granitami lub też elementami z drewna. Wiele zależy od tego, czy kuchnia jest łączona z salonem czy ma funkcjonować jako osobne pomieszczenie. W pierwszym przypadku; łącząc kuchnię z pokojem dziennym coraz chętniej sięgamy po pełną zabudowę, która staje się spójna z resztą mebli w całym pomieszczeniu. Kuchnia wręcz wtapia się w salon i staje się równocześnie jego sercem. Dlatego tak ważne jest zachowanie zasad ergonomii już na etapie planowania tej części mieszkania. Przebywanie w kuchni ma być przecież przyjemnością. Liczą się tu:

- optymalne wykorzystanie przestrzeni,

- zoptymalizowany przebieg pracy,

- odpowiednio dobrana zabudowa kuchenna,

- wygodne użytkowanie mebli.

 

 

Ważne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni w szafkach. Świetne rozwiązania w tej dziedzinie możemy znaleźć w firmie Blum. 

Spersonalizowana kuchnia – czyli co Twoja kuchnia powie o Tobie

Trendem staje się takie urządzanie pomieszczeń kuchennych aby oddawały one swoim wyglądem naszą osobowość. Kuchnie tworzą więc niejako wizytówką, która ma nas opisać już od pierwszej chwili. Jeśli lubimy zbierać różne ciekawe gadżety, przywozić pamiątki z wakacji lub lubimy otaczać się fotografiami – śmiało możemy to wszystko pomieścić w naszej kuchni. Tyczy się to także sprzętów oraz naczyń kuchennych. Gustownie zamontowany zestaw patelni czy desek do krojenia, tak aby zawsze były pod ręką także staje się znów bardzo popularne.  Starajmy się jednak aby odbywało się to wszystko z wydzieleniem odpowiedniej przestrzeni na dane elementy dekoracyjne, tak aby nie zasypały nas one ze wszystkich stron. Z kolei dla tych, którzy lubują się w minimalizmie i wolą mieć wszystko poukrywane w szafkach, idealnym rozwiązaniem będzie pełna zabudowa najlepiej z wykorzystaniem bez uchwytowych frontów. Jest to bez wątpienia bardzo mocny trend, jaki zaobserwujemy u wszystkich poważnych projektantów.

Jakie akcenty zastosować przy dekoracji?

Jeśli tylko pozwala nam na to budżet, śmiało możemy zastosować w swojej nowej kuchni marmury (ew. imitacja marmuru), elementy złote oraz miedziane. Takie akcenty stają się znów bardzo popularne. Przy nieco mniejszym nakładzie finansowym wystarczy, że wykorzystamy kilka naturalnych elementów dekoracyjnych, takich jak kamień lub drewno. Warto też wygenerować w swojej kuchni strefę zieleni, czyli miejsce na rośliny które wdzięcznie nawiążą do coraz  popularniejszego zdrowego stylu życia. "Na czasie" stało się także łączenie stylów. Nowoczesne plus klasyczne, gładkie w parze ze strukturą, jasne połączone z ciepłymi barwami.

 

 

Żyć zdrowo i otaczać się pięknem oraz naturą

Takie motto można śmiało przypiąć do współczesnych trendów w projektowaniu kuchni. I tyczy się to nie tylko samej żywności, jaką będziemy przetwarzać, a później serwować w naszej wymarzonej kuchni. Odnieść należy to także do sprzętów, jakie zastosujemy w omawianym pomieszczeniu. Wszyscy wycofują się dziś z użycia plastiku, wymieńmy go więc na pojemniki szklane, drewniane lub stalowe. Kupując sprzęty wykonane z naturalnych tworzyw nie tylko staniemy się ambasadorami ochrony środowiska ale również sami będziemy czuć się bliżej natury we własnej kuchni.

Otwarte przestrzenie, duże okna oraz przejścia to z pewnością kierunek w którym podążamy w projektowaniu kuchni. Ciekawym rozwiązaniem są wielkopołaciowe okna, a pod nimi zgrabnie zainstalowana dolna zabudowa. Decydując się na tego typu rozwiązanie zaoszczędzimy przestrzeń, którą będzie można wykorzystać do celów rekreacyjnych! Pamiętajmy, że kuchnia ma być przede wszystkim dla nas. Nie starajmy się więc zrobić z niej galerii, raczej niech będzie funkcjonalna. Kuchnia musi odpowiadać naszym priorytetom.

 

Czym powinniśmy się kierować przy projektowaniu kuchni:

  • Wygoda i ergonomia pracy przede wszystkim
  • Ciekawe dekoracje nawiązujące do natury
  • Fronty i wykończenia, które określą nasz styl
  • W miarę możliwości jak największy dostęp do światła naturalnego
  • Modne oświetlenie w szafkach i sufitach
  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni zabudowanej
  • Efektowne fronty równocześnie odporne i łatwe do czyszczenia

 

Temat urządzania kuchni z pewnością nie został tu wyczerpany, a jedynie podkreślono kilka istotnych kierunków i trendów. Kolejny post na naszym blogu poruszy głębiej dylematy, na jakie natrafimy wybierając powierzchnię kuchenną nad blatem roboczym. Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów.