Jak urządzić się SMART- czyli jakie są zalety SMART-HOME

Żyjemy w czasach, gdzie smart-telefony, smart-zegarki, smart-telewizory czy urządzenia smart-AGD otaczają nas na każdym kroku. Przyzwyczailiśmy się już do tych udogodnień, jakie daje nam nieustanny rozwój technologiczny. Czemu więc nie rozważyć rozwiązania typu SMART-HOME? W dzisiejszym blogu spróbujemy zastanowić się z czym wiąże się ów inteligentny dom i czy warto taki mieć.

Czym jest Smart-Home

Inteligentny dom – czyli z angielskiego smart-home, to nic innego jak naszpikowany innowacyjnymi cudami techniki dom lub mieszkanie. Wszystko po to, aby korzystanie z urządzeń jakie mamy w domu stało się jeszcze wygodniejsze przy równoczesnym nacisku na bezpieczeństwo. Gdyż Inteligentny dom może nie tylko intuicyjnie dostosować się do naszych codziennych potrzeb (np. poprzez bezdotykową obsługę oświetlenia) czy też pozwoli zdalnie zarządzać ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń w domu. Producenci systemów tego typu kładą przede wszystkim nacisk na doskonalenie aspektów alarmowych w sytuacjach gdy np. dojdzie do zalania pomieszczeń, ulatnia się gaz, czy też wybuchnie pożar lub do naszej nieruchomości wtargnie nieproszony gość. W zależności od tego jak wysoki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na tego typu rozwiązanie – możemy dziś wybierać w naprawdę szerokim wachlarzu opcji i wariantów systemu Smart-Home. Wszystko sprowadza się do umożliwienia zarządzania całym domem bez ruszania się z fotela, a w wielu przypadkach mamy dzisiaj możliwość podglądania tego, co dzieje się w budynku, oraz kontrolowania wielu jego elementów, kiedy jesteśmy w pracy lub na wakacjach. Kontrola odbywa się w sposób bezprzewodowy. Różne urządzenia w naszych mieszkaniach podłączane są do sieci internetowej, co daje nam do nich dostęp, chociażby z ekranu telefonu komórkowego.

Wybór sposobu zarządzania domem

Ważną kwestią, którą należy ustalić już w pierwszych momentach jest dobranie odpowiedniego dla nas wariantu systemu, którym będziemy zarządzać przy sterowaniu własnym domem. W zależności od naszych możliwości technicznych do wyboru mamy różne wersje zarządzania urządzeniami podłączonymi do systemu smart, są nimi:
- Wersja przewodowa, bez możliwości sterowania przez internet,
- Wersja bezprzewodowa z możliwością sterowania przez Internet,
- Wersja internetowa.

Obniżone rachunki za ogrzewanie

Dom wyposażony w  technologię smart będzie dążył do zapewnienia nam maximum bezpieczeństwa oraz zadba, aby jego użytkowanie było przy tym ekonomiczne. W prawdzie najpierw to my musimy zainwestować w tego typu rozwiązanie, jednak z czasem powinno się nam ono zwrócić, a użytkowanie naszej nieruchomości stanie się zwyczajnie jeszcze wygodniejsze. Inteligentna kontrola temperatury, pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 30%. Efektywne oszczędności są uzyskiwane poprzez sterowanie ogrzewaniem i zróżnicowanie temperatur w poszczególnych pomieszczeniach w ciągu doby. Dodatkowo specjalne regulatory (wyposażone w energooszczędny algorytm regulacji) zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniach precyzyjnie utrzymując w nich stałe temperatury.

Zalety sterowania ogrzewaniem:
- Zapewnienie dodatkowej oszczędności, bo pomieszczenia nie są przegrzane lub wychłodzone,
- Kontrola długości czasu pracy siłowników,
- Kontrola częstotliwości otwarcia i zamknięcia użytych siłowników w odniesieniu do przyrostu temperatury.

Oszczędność energii elektrycznej

Sporym atutem korzystania z opcji Smart-home jest tzw. Inteligentne gniazdko sieciowe. Tego typu rozwiązanie powinno zainteresować tych, którym zależy na maksymalnym obniżeniu rachunków za prąd. Większość z nas w swoich domach posiada wiele urządzeń, które nawet będąc wyłączone pozostawiamy wciąż podłączone do kontaktu. Przez co zużywają pewną ilość energii w trybie czuwania – na przykład telewizory albo dekodery. Można to usprawnić właśnie dzięki specjalnemu przełącznikowi, który włącza lub odcina dopływ prądu do podłączonych do niego urządzeń. Zarządzamy nim dzięki wykorzystaniu modułu Wi-Fi. Możliwość zdalnego odłączenia prądu to zresztą dopiero pierwsza jego zaleta. Następną jest możliwość podglądu na zużycie energii, co w przejrzysty sposób pokaże nam dedykowana aplikacja.

Inteligentne oświetlenie

Branża oświetleniowa w ostatnich latach przeszła sporą metamorfozę. Jeszcze nie wszyscy w pełni przestawili się na tryb oświetlenia energooszczędnego czy też na diody LED. Obniżenie kosztów wynikających z oświetlenia naszego domu może zapewnić nam także w dużej mierze właśnie jedna z funkcji Smart-home. Chodzi tu głównie omożliwość zdalnego włączania i wyłączania światła oraz regulacji jego koloru i natężenia.

Światło możemy regulować, korzystając z wcześniej opisanego inteligentnego gniazdka sieciowego, jeśli lampa jest podłączona do prądu. Innym rozwiązaniem jest wybór dedykowanego systemu do zarządzania oświetleniem.

W przypadku świateł Smart LED, każde źródło światła jest niezależnie sterowane m.in. za pomocą telefonu.   Już dziś na smartfonie można włączać/wyłączać światło, regulować jasność, a w przypadku żarówek Smart LED typu LED RGB - również regulować kolorystykę! Idąc tym tropem, małymi krokami przenosimy się w bardziej estetyczną stronę wykorzystania rozwiązania Smart- home.

Oprócz wymienionych wcześniej funkcjonalności, dzisiejsze technologie potrafią też zsynchronizować światło z ulubioną muzyką albo filmami! Samo zarządzenie kolorem oświetlenia także jest bardzo pomysłowe i intuicyjne -  jeżeli spodoba nam się kolor na jakiejś fotografii, wystarczy wskazać w specjalnej aplikacji fragment zdjęcia jako źródło koloru i wybrane źródła światła zaświecą właśnie wskazaną barwą! Tak nowatorska technologia ma jednak swoją odpowiednio wyższą cenę.

Bezpieczeństwo domu

Przejdźmy do kwestii chyba najistotniejszej jeśli chodzi o Smart-home, a mianowicie : Monitoring i czujniki.

O ile wyżej przedstawione rozwiązania skupiały się przede wszystkim na oszczędności energii i komforcie użytkownika, tak wszelkie kwestie związane z monitoringiem i czujnikami, to już konkretne pomysły na zabezpieczenie się przed włamaniem i kradzieżą. Z roku na rok w omawianej branży przybywa rozwiązań oraz sprzętów, które będą różnić się swoją ceną oraz przeznaczeniem. Począwszy od podstawowej kamery z czujnikiem ruchu, dostępnej już w cenie do 200 zł, poprzez bardziej zaawansowane modele o wyższej rozdzielczości czy większej odporności na czynniki zewnętrzne, aż po spójny system, który oprócz filmowania i monitorowania ruchu może wykrywać także inne zagrożenia (jak czujnik zbicia szyby, wody, tlenku węgla, dymu czy czujnik otwarcia). Do tego dochodzą również takie opcje i możliwości, jak chociażby zdalne sterowanie żaluzjami czy roletami.

Zanim zdecydujemy się na wybór osobnych rozwiązań oraz zabezpieczeń dla naszego domu, przeanalizujmy dostępne na rynku systemy kompleksowe, które w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się atrakcyjniejsze cenowo. Dziś instalacja takich systemów jest możliwa przy całkowitym ukryciu w ścianie. Wybór pomiędzy dostawcami omawianego rozwiązania jest już ogromny. Mamy ofertę od największych technologicznych gigantów oraz od mniejszych producentów krajowych i nie zawsze muszą się one różnić między sobą jakością wykonania. Dlatego zanim zdecydujemy się na którąkolwiek wersję Smart-home  poświęćmy swój czas na przeanalizowanie kilku konkurencyjnych ofert. Liczy się bowiem efekt ostateczny, a nie sam fakt zainwestowania w nasz Inteligentny dom.

NAJWAŻNIEJSZE ATUTY korzystania z opcji Smart-home to;
- kontrola nad urządzeniami podłączonymi do gniazdek sieciowych,
- systemy monitorowania budynków,
- bezprzewodowa obsługa oświetlenia w mieszkaniu,
- możliwość zarządzania ogrzewaniem pomieszczeń.

STRONA FINANSOWA

To, ile przyjdzie nam wydać na Smart Home, będzie zależne od ilości produktów, w oparciu o które zechcemy zbudować określony zestaw. Pamiętajmy, że nie musimy od razu zamawiać skomplikowanych centrali sterowania. Zacznijmy może od serca Smart Home – czyli odpowiedniej bramki internetowej, która integruje właściwe urządzenia Smart Home w jeden system. Jedna z najprostszych instalacji, która obejmuje kilka wzajemnie wspierających się elementów to koszt około 2000 zł. Finalna inwestycja zależy oczywiście od naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Co ważne, nie ma konieczności zakupu całego systemu smart home. Koszt Smart-home może sprowadzać się tylko do zakupu pojedynczych elementów, które staną się zalążkiem systemu i do którego będzie można z upływem czasu dokupować kolejne elementy. Pamiętajmy, że  do wydatku na nasz Inteligentny Dom doliczyć należy również robociznę instalatora (co może stanowić ok. 20% ogólnych wydatków). W tym miejscu nie ma mowy o oszczędnościach gdyż warto zapłacić więcej profesjonaliście i otrzymać gwarancję bezpieczeństwa oraz poprawność montażu. Uruchomienie oraz programowanie powinniśmy opanować już sami. I tu pamiętajmy o ważnym akcencie: czy decydując się na Smart-home będziemy potrafili z niego umiejętnie skorzystać oraz czy  w razie drobnych awarii samodzielnie poradzimy sobie z szybkim przywróceniem funkcjonalności systemu. Jeśli bowiem czujemy, że nasze umiejętności posługiwania się tego typu rozwiązaniami mogą okazać się zbyt małe – lepiej odłóżmy zakup instalacji Smart Home na bok.

Powyższa analiza zagadnienia to jedynie wstęp do tematu. Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów, gdyż z pewnością będziemy jeszcze wracać do poszczególnych aspektów związanych z obsługą Inteligentnego domu.